За убавината на жените, секој детал, секој детал е важен. Впрочем, испреплетени едни со други теми, тие создаваат хармонична и уникатна слика. До триесет години не обрнував внимание на моите веѓи. И зошто - не премногу дебели и не тенки, совршено се вклопуваат под мојата ватиран фризура, а "се разбудив и истрчав".

Кога дојде време за промена, и ја зедов мојата малку засрамена слика, јас, заради експериментот, побарав да ја прилагодам формата на веѓите во кабината. Како резултат на тоа, по магичните акции на мајсторот со употреба на пинцети и бои, од огледалото изгледаше доста дама, за некои знаци таа ме потсети.

Ефектот беше извонреден, со промена на нивното свиткување, изразот на лицето се промени, со малку изненаден, станува смирен избалансиран, очите се поистакнати, бојата на лицето е полесна. Дефинитивно ми се допадна мојот експеримент.

Соодветна форма

Повеќето стилисти разумно веруваат дека добро негуваните веѓи му даваат на лицето природен и уреден изглед. Корекција на веѓите во салонот ви овозможува да ги промените изразните изрази на лицето, да ги скриете пропустите и да ги нагласите достоинството. Физиогномијата исто така е убедена дека обликот на овој важен детал на личноста може да се разбере личноста. Жените со директни веѓи се од нестабилна природа, полукружната форма е карактеристична за благи жени, а триаголната - тешка и моќна.

Според типот на лице

Започнете со корекција и боење на веѓите, утврдете го начинот на кој најдобро одговара на вашиот тип на личност. Најчестите форми на веѓите се прави, со скршена, округла и заоблена форма:

 • За жени со квадратна контура, лицето ќе се приближи директно, широк во основата, непречено ќе се стеснува до крај;
 • средна ширина, со мала свиткување, погодна за жени од правоаголен тип;
 • за кружни жени ќе дојде тенка елегантни веѓи, малку кренати на крајот;
 • За жени со триаголна форма, лицата ќе се вклопат глатко заоблени, кои визуелно ги измазнуваат острите карактеристики, давајќи му на лицето заобленост.

Начин на исправка

Откако ја утврдивме формата, се свртуваме кон методот, и веднаш се поставува прашањето - како да се направи исправка на веѓите. Може да се обидете сами, можете да побарате девојка, но советувам првпат да аплицирате во салонот за убавина, каде што шминкерот ќе одржи мастер клас под вашите чувствителни насоки, а во иднина можете самостојно да го поддржите резултатот. За денес постојат три достапни методи за професионална корекција на веѓите.

Ајде да го разгледаме секој од нив во детали:

 1. Најстариот традиционален и лесен метод на корекција е виткање со пинцети . Таа е најчеста, бидејќи не бара посебни вештини и трошоци. Ова го прави популарно и во салони и во домашна употреба. Неговите недостатоци вклучуваат болка на процедурата, недостаток на внимание на тенки, нејасни влакна и кратко траење на резултатот - косата расте брзо, станува поригидна.
 2. Како да се направи корекција на веѓа без болна процедура беше предложена од ориентални жени. Азискиот или арапскиот метод добива се повеќе и повеќе фанови, благодарение на неверојатниот краен ефект. Користејќи памучна нишка , волшебникот изгледа како јамка, завиткувајќи ја секоја несакана коса и брзо отстранувајќи ја. Неговиот плус е одличен резултат и нема иритација на кожата, минус - тешко е да се повторува дома, тоа бара вештина и значително искуство.
 3. Се препорачува да се врши депилација или депилација во кабината, бидејќи воопшто постои можност да останете без веѓи, особено ако немате искуство. Овој метод е добар, бидејќи по неа кожата станува целосно мазна, дури и тенки влакна кои не се видливи со голо око се отстранети. Недостаток на вакцинација е контраиндикација за тенка, чувствителна кожа и комплексноста на спроведувањето на процедурите дома.

Совети од професионалци

 • За прв пат е пожелно да се спроведе професионална корекција на веѓите во кабината, со што ќе бидете сигурни дека вие и визажистот совршено ќе се разберете;
 • светлината и ретките чарови може да се прилагодат со помош на труп, козметички молив или сенки, до кардиналните методи во овој случај е постојана тетоважа;
 • Пред исправување дома, секогаш е потребно да се третира кожата со лосион, тоа ќе помогне да се спречи процесот на воспаление подоцна;
 • На крајот на постапката, мазирајте ја кожата околу кремот кој содржи алое;
 • За симетрија, извадете неколку коса од едната страна и наизменично;
 • корекција на веѓите подобро да се потроши на светла дневна светлина, по можност пред огледало со зголемувачки ефект;
 • Влакната кои се држат во различни насоки може да се обликуваат со посебна четка со гел нанесен на него, во отсуство на посебни средства, користете чиста четка за заби, претходно попрскувајќи ја со лак за коса.