Секој во чија куќа е мачка која е запознаена со проблем како молење. Но, ако вообичаената промена на косата за било кое животно е нормална, тогаш ситуацијата кога мачката се топи многу силно и без пауза, веќе ве тера да се грижите. Што да направите во овој случај?

Зошто мачките се галат?

Постојат многу причини зошто мачка или мачка мавта. Некои од нив се поврзани со физиологијата на здраво животно, додека други, напротив, бараат интервенција на ветеринар.

Главната причина за молењето се должи на фактот дека во различни периоди од годината на мачката му треба различна дебелина на крзно. Во дивината, секој грабливец ја менува волната двапати годишно: на пролет, кога во студената зима животното фрла топло "капут", а на есен, кога доаѓа време да се обрасне со крзнено крзно пред студот. Да се ​​победи анксиозноста во овој период не е значајно, иако може да се чини од страна на животното става и е за да се ослободи од волна - така што е многу.

Други можни причини не се толку безопасни. Линеарна може да биде резултат на сериозни здравствени проблеми.

Еве само најчестите:

 1. Болести на гастроинтестиналниот тракт. Со таков проблем, производите за распаѓање се одложуваат во цревата и го отрујат телото, а хранливите материи, напротив, доаѓаат во недоволни количини. На волна тоа влијае на најтешкиот начин.
 2. Болеста на кожата - на пример, липите од пилинг се многу опасни за мачките.
 3. Паразити Тука спаѓаат не само болви, преку кои несреќните животни во крвта ја раздвојуваат кожата и ја отстрануваат волната, обидувајќи се да се ослободат од чешање, но исто така и црви.
 4. Болести на бубрезите и другите органи на уринарниот систем.
 5. Воспаление на паранузните синуси, што предизвикува чешање и болка. Во овој случај, мачката може самостојно "лижење" на стомакот практично на голи кожа. Сите елиминирани волна, се разбира, ќе останат на тепих, така што ќе биде лесно да се забележи проблемот.
 6. Постојани стресови.
 7. И, конечно, погрешна диета. Животните од сите возрасти и карпи бараат разни гасови, бидејќи нутритивните барања ќе бидат во секој случај нивни. Ако некои витамини или елементи во трагови не се доволни, волната најпрво ќе биде досадна, а потоа воопшто ќе почне да паѓа со снегулки.

Сите наведени може да предизвикаат сериозно оштетување на здравјето на мачката, така што барем сомнежите за невообичаено силно молчење треба да го носат миленичето кај ветеринарот. И на прво место - да се спроведат анализи за паразити и вирусни инфекции. Само-третман во такви случаи не може да се направи.

Понекогаш прашањето е зошто мачката со здрава изглед одеднаш почнува да фрла многу лекови, тоа е многу лесно да се реши: во многу школки, во текот на бременоста паѓа волна. Опасностите не го претставуваат ова, и во секој случај, со доаѓањето на мачиња, женката обично ја извади волната на стомакот, така што на бебето може полесно да се најдат брадавиците.

Како уште една причина премногу жалост може да се нарече старост. Многу животни во староста почнуваат да ќелав; изгледа како да е гаден во некои случаи, но не можете да направите ништо овде. Сите животни процеси по 10-13 години кај мачки се забавуваат, фоликулите на косата престануваат да ја задржуваат волната. Во оваа ситуација, може да се поднесе оставка и да се осигура дека, поради ретката волна, животното не е замрзнато.

Што да направите ако мачката е силно стопена?

Прашањето што треба да стори за да се спречи убиството на мачката, ги загрижува сите сопственици без исклучок. Се разбира, најважно е да се исклучи можноста за каква било болест што е можно поскоро. Само тогаш може да започнете да го решавате проблемот.

Често, за да се реши проблемот со силно осипување на волна, доволно е да се извршат неколку едноставни активности:

 • промена на добиточната храна за подобар квалитет или повеќе погодна за оваа раса;
 • Да се ​​даде лек за црви (идеално, треба да се прави редовно, двапати годишно, но многу сопственици забораваат на таквата превенција);
 • Стоп за пушење во просторија каде што мачката поминува многу време;
 • за да се спречи стресот - на пример, за да се спречи бебето да се допре до мачка, не заборавајте да ја однесете мачката надвор од собата пред да почнете да ја исушите косата со фен за коса.

Во случај на здравствени проблеми, обично е доволно да се излечи животното со цел да се избегне прекумерно исфрлање до промената на наредната сезона на волна.

Правилниот температурен режим

Често, мачката е лошо заглавена не затоа што има здравствени проблеми, туку едноставно поради многу високата температура во станот. Постојаното загревање го воведува телото во измама, поради што е тешко да се утврди која сезона е во дворот.

Светилките само додаваат конфузија, создавајќи впечаток на долга дневна светлина, што значи летна сезона. Како резултат на тоа, мачката може да оди цела година и нема да зборува за здравствени проблеми. Патем, дворските мачки се лишени од овој проблем.

Лесно е да се справите со овој проблем: треба да го осигурате вашето милениче да има точен температурен режим.

Да го направите ова, се сеќавам на неколку едноставни правила:

 • Бидете сигурни дека мачката е колку што е можно поблиску до грејните уреди. Животните што ја сакаат топлина, исто така, се стремат да се спогодат на топла батерија, но на нивната волна влијае многу лошо.
 • Ако живеете во приватен сектор, обучете го вашето домашно милениче да влезете во тоалетот на улица, а не во послужавникот.
 • Имајте домашно милениче или агол за игри на балконот или на не-загреана сведување. И така што таа не протестираше поради "иселување", може да се стави змејот, да се направи куќа или лавиринт, да се висат играчки.

Не плашете се да ја оставите мачката во ладна соба. Волната кај овие животни е толку густа што дури и тешките мразови не претставуваат опасност за нив. Се разбира, ова не важи за сфингите.

Но, претставниците на меки раси можат безбедно да се заклучат неколку часа во студ - најважно, да ги опремат со засолниште од дожд и ветер, и да остават доволно храна. За неколку дена мачката ќе престане да губи голем дел од волната, и наскоро кожата ќе стане густа и сјајна на сите.

Грижа за мачка

Не е секогаш можно да се справи со вишокот слама. Мачки на карпи со дебели густи подлошки, на пример, Мејн Куун, британски, шкотски магии скинуваат речиси цела година. Борбата со ова е бескорисна, но можете да ги намалите непријатностите што им овозможуваат на волна на луѓето и на најслабите ловци.

Постојат неколку правила кои мора да ги следи секој сопственик на животното:

 1. Сите мачки, освен, се разбира, лисици, од време на време треба да се чешлаат. Незадоволно доволно една сесија неделно, долга коса треба да комуницира со четка најмалку еднаш на секои два до три дена. Животните на некои раси, како што се персијците, норвешките шуми, сибирците, се подобруваат од почеток еднаш на ден. Во периодот на сезонско молење, ова треба да се направи, барем два пати подолго отколку во обичните денови.
 2. Откако во 1 - 2 месеци (или почесто, во зависност од расата), мачките треба да се капе со антипаразитарни шампони. Рефинирање ќе бидат шампони-климатизери за животни, кои ја пополнуваат волната со витамини. Сепак, пред првиот "ден за капење" подобро е да го доведете миленичето до ветеринарот, така што тој помогна да ги избере потребните лекови.
 3. Малку коса мачки, лижење надвор, проголта многу волна. Во стомакот, се распаѓа и на крајот предизвикува чести повраќање, лошо здравје, дијареа и запек. Таквите животни нужно мора да добијат медицински производи кои распуштаат волна. Главната работа - не експериментирајте и купувајте само докажани средства во ветеринарните аптеки.

Постои раширен мит дека Британците не мрморат. Благодарение на него, многу луѓе се обидуваат да купат таква мачка, и покрај високите трошоци. И резултат на оваа грешка честопати е паника на сопствениците и обид да се разбере зошто британската мачка фрла многу, што да прави и што да се однесува со "болен" милениче. Всушност, оваа раса ја менува волната не помалку од сите други мачки. Само затоа што многу кратки влакна честопати поминува незабележливо.

Причините за многу изобилство промени во волна кај мачки може да бидат многу, и што е најважно - во догледно време да се обрне внимание на овој проблем.

Запомнете дека здравјето на домашните мачки целосно зависи од грижата за сопствениците. И така, токму тоа е дека ќе треба да бидете сигурни дека учениците ги создале сите можни услови за удобно и навремено менување.