Лето е празник, кога практично секој втор граѓанин мора да спакува големи куфери дизајнирани да обезбедат удобен одмор на море. И ако содржината на таков бал е повеќе или помалку јасна, но она што треба да го преземете во кампањата е сосема нејасно. На крајот на краиштата, треба да го носите багажот, а често и неколку последователни дена.

Па како да ги направат нештата и работите исправни и што треба да ги претставуваат?

Белешки од искусни туристи

Најважното нешто што ќе зависи од удобноста и успехот на целиот настан, е само ранец. Тој е предодреден да биде пространа и крајно удобна, а тоа со минимални димензии. Идеален е опција, чиј волумен е 50-70 литри, изработен од густ материјал со зголемена јачина, со зашиени дно и безбедно прицврстени партали.

Пред да зачувате се што ви треба да земете во пешачење пат, треба да се сеќавате на редот на ставање на нештата во торбичка за паричник:

 • Тешки предмети се поставени или на дното или во внатрешноста на ранецот, и колку што е можно поблиску до грбот;
 • Меки работи се само до задниот дел;
 • Волуметриски и кревки - исклучиво нагоре;
 • Предмети од првата потреба се спакувани во странични џебови и прегради. Препорачливо е да се запамети нивната локација, така што тие не трошат многу време пребарување;
 • Работите се поставени на таков начин што тие не се двоумат и не брзаат кога се движат.

Некои туристи советуваат прво да се стави ранец во туристичка МАТ која ќе му даде на торбата вистинската форма. Потоа магацинот полиетилен, кој го елиминира навлажнување на нештата, по што се спакува вреќата за спиење, големи и меки предмети. И само тогаш газете ја храната, неопходните работи и додатоци.

Откако ќе го спакувате ранецот, не заборавајте да го измерите. Се е добро, ако неговата конкавна страна цврсто се граничи со грбот, не боли ништо и не се меша. Не треба да го прицврстите шаторот или вреќата за спиење подолу или однадвор. Тие треба да се завиткаат во водоотпорна ткаенина и цврсто врзани за ранец.

Ставете ги работите строго на листата, однапред се согласивте со другите учесници во кампањата. Ова ќе помогне да се избегне дуплирање на предмети, и да се намали тежината на багажот за најмалку неколку килограми.

Завршете го кујнскиот прибор

Дефинитивно отфрлете ја идејата да земате стакло со вас. Лажици, чинии и чаши треба да се направени од алуминиум, бидејќи ова е многу лесен метал кој брзо се загрева. Се разбира, можете да останете на пластични производи, но многу е тешко да ги измиете од мрсна храна и нема да ја загревате храната во нив.

Бидете сигурни да се постави со една голема чаша, која ќе маринираат шашер ќебапи или микс салата. Не заборавајте за ножеви, во износ од 2-3 парчиња, и колонообразен.

Ако туристичка група се состои од 10 или повеќе луѓе, вреди да се земат неколку котли за готвење. Тие може да се заменат со големи алуминиумски тави во кои рачките се откинати, а металните закачалки се туркаат во дупките што произлегуваат од тоа.

И повторно: обидете се да не заборавите на садот, благодарение на што оригиналните јадења ќе бидат поудобни. Подобро е ако е сад со тефлонски слој и отстранлива рачка.

Не заборавајте за комплет за прва помош

Појасите се полни со несреќи и минимални повреди во вид на исечоци и каснувања на инсекти. Ова ги обврзува учесниците да се грижат за мерките за прва помош.

Значи, тука се и некои лекови за да се стави во ранец:

 • Завои се стерилни и не;
 • еластичен завој;
 • турникет;
 • јод;
 • малтер гермицид и во ролна;
 • памучна вата
 • водород пероксид и манган;
 • пантенол и албуцид;
 • валидол, цитрамон, аналгин, кетанов;
 • супрастин;
 • не-ша;
 • ножици и активиран јаглен.

Пред да се грижите за тоа кои лекови што ги земате со вас во кампањата, на сите учесници на есен им ставајте јасно дали имаат алергии на одредени лекови. И ако некој има лична нетрпеливост кон еден или друг лек, подобро е да го купи лекот што му е потребен.

Изберете ја лентата

Проблемот со тоа што храната да се земе во кампањата е секогаш итна за почетник турист. Всушност, сè е многу поедноставно: не треба да се складирате на производи што се расипуваат брзо, туку конзервирана храна - тоа е тоа.

Пред да одлучите што да направите на патувањето за јадење, треба внимателно да ја проучите патеката за можноста за обновување на резервите во патот или во руралните продавници. Секој учесник треба да формира еден вид " неприкосновен фонд " во случај кога групата е изгубена или кампањата не е планирана на неодредено време.

Се разбира, домашната храна за готвење ќе мора да се заборави некое време, бидејќи ќе биде заменета со храна богата со јаглехидрати. Тие ќе ги надополнуваат изгубените сили на телото и ќе ги одржуваат на вистинско ниво. И ова значи дека треба да се сака каша, конзервирана, сушено или суво месо, пушеле колбаси, сушено овошје, грав, сушено млеко, сушени печурки и многу повеќе.

Од " вкусни " можете да земате мед, слатки, колачиња, кондензирано млеко, кисело или лимонче нане.

Најважниот производ, без кој дури и вода не ќе чини, е чиста и вода за пиење. Невозможно е да го донесете со вас во износ што е потребен за готвење, компот или чај.

Од ова следи заклучокот: треба да ја поставите патеката така што постојано се наоѓаат извори на вода за пиење, инаку на учесниците на кампањата ќе му се загрози дехидрација. Запомни, исто така, дека водата што патува е колку што е можно ако групата има дете. За дете, недостатокот на вода е најкритичен.

Патем, никогаш не ја заменувајте водата со алкохол!

Што друго да го зграби?

Кои други важни предмети треба да ги носите со вас во кампањата? Бидете сигурни да се погрижите со секира и пила, спакувани во специјални капаци. Со таков уред не само што може да го исечете огревно дрво за оган, туку и да направите боцки за седење.

Од облеката ќе ви бидат потребни:

 • неколку комплети лен, подобро со термички ефект;
 • тенки и топла чорапи;
 • топол џемпер;
 • пар маици;
 • шорцеви и качулка;
 • фармерки и јакни;
 • гумени чизми и патики;
 • фризура
 • костим за капење или костим за капење.

Ова во никој случај не значи сè што треба да се земе во вода или пешачење. Не заборавајте за фотографска опрема, производи за лична хигиена, риболов, влажни марамчиња, отпорни на инсекти, гитара, рефлектори и други ситници. Исто така ќе ви треба мантил и водоотпорна капа на ранец, а да не зборуваме за личен шатор.