Сите мачки се склони кон развој на болест како што е циститис. Воспалението на мочниот меур кај миленичињата е широко распространета појава, а мачките, првенствено кастрирани, страдаат од тоа почесто од мачките. Силен цистит, и стари и млади животни. На кои симптоми може да препознаете циститис кај мачките и како да го лекувате?

Знаци на циститис

Воспалението на мочниот меур не е едноставна болест. Тоа е опасно, бидејќи може да предизвика опструкција на уретрата, а протокот на урина како резултат нема да биде можен.

Обично сето тоа започнува со фактот дека мачката често оди во тоалетот на мал начин и во исто време дава исклучите перверзни звуци. Значи, како животно постојано се поттикнува да уринира, речиси не отстапува од садот или не успева да стигне до тоалетот и прави локви низ целиот стан. Мачката почнува цврсто да ги лиже неговите гениталии. Во исто време има многу мала количина на урина - само неколку капки. Во станот постепено почнува да се чувствува траен непријатен мирис на урина на мачката.

Со развојот на болеста, постојат и други симптоми, имено:

 • силна жед;
 • затемнување на урината до темна килибарска боја;
 • уреа добива амонијак со остар мирис, и може да открие крв или гној;
 • животното станува слабо, престанува да јаде;
 • температурата се зголемува;
 • поради интоксикација на телото постои повраќање;
 • надуен, болен стомак. Мачката практично не лежи на стомакот и секогаш се обидува да најде удобна положба, вртејќи се од една страна на друга.

Исто како што празнењето на мочниот меур е придружено со болка, миленичето може да има страв од фиоката (понекогаш останува откако животното ќе се опорави). Затоа, може да забележите промена во однесувањето реакции на маче.

Кои дијагностички постапки ќе треба да ги помине мачката?

Иако симптомите на циститис кај мачките (особено домашните) веројатно нема да останат незабележани, треба да се запомни дека некои други - сосема опасни болести се манифестираат на сличен начин. Не е можно да се разликуваат симптомите на уролитијаза кај мачките од знаците на воспаление на мочниот меур, а третманот на овие патологии се изведува според различни шеми. Затоа, ако животното има проблеми со уринарниот тракт, неопходно е да се примени на добра ветеринарна болница и да се дијагностицира. На крајот на краиштата, задржувањето на урината, честата потреба за уринирање и згрутчување на крвта во урината, исто така, се наоѓаат во ХББ.

За да се постави дијагноза, ветеринарот ќе ја спроведе следната анкета:

 • Испитајте ја урината за присуство на протеини, слуз, соли и други инклузии во него, кои укажуваат на тоа дека постои воспаление на мочниот меур;
 • ќе направи цистоскопија. Проверете го мочниот меур со посебна опрема;
 • направи ултразвук;
 • земам крв за анализа (општ и биохемиски);
 • за откривање на инфекција ќе се размисли од гениталниот тракт.

Лекови за лекување и нега

При првите знаци на циститис, мора да се внимава да се заштити животното од нацрти. Мачката треба да биде топла, по можност тоа не треба да лежи на студениот под. За хранење подобро е да се користат специјални фуражи (Royal Conin Urinaria, Purin NF). И вие треба да му дадете доволно вода на болно животно.

Терапијата со таква патологија е многу долго - до 3 недели. За третман, се користат и "човечки" и мачки:

 • јастреб супа, фармерство, грмушки птица;
 • Фуридонин (антимикробен агенс);
 • Цистон, Уролесан (уросептици);
 • Ал-Шпа;
 • Стрептоцид;
 • Инјективно - папаверин, фуросемид;
 • за олеснување на болката - Баралгин (со боцки);
 • антибиотици (амоксицилин, кламоксил, норсулфазол);
 • билен препарат Canephron - се користи не само за лекување, туку и за превенција;
 • Гамават - да го зајакне имунитетот;
 • Кантаринот е хомеопатски лек кој ги ублажува грчевите, воспалението, болката и го подобрува изгледот на песок и камења.

Еден од најпопуларните лекови кои се користат при воспаление на мочниот меур е Stop Cystitis. За мачките се користи според шемата од 2 g на ден, додека не исчезнат сите знаци на болест. Ефикасно ги отстранува симптомите на циститис, но не може да послужи како единствено средство за борба против оваа болест, бидејќи не ја елиминира причината што предизвикала воспаление.

Покрај тоа, овие лекови имаат многу контраиндикации. Тие не се препорачуваат за проблеми со срцето и црниот дроб, со алергии на нивните компоненти. Овој препарат е забранет да се даде бремена писе. Подобро е да не се користи за лекување ако мачката го храни неговото потомство.

Во болницата, мачката ќе обезбеди катетер за да се обезбеди празнење на мочниот меур.

Кај хроничен цистит, препишани лекови како што се Кат Ервин, Кантарин и хомеопатски лекови се пропишани.

Нема циститис! Како да се заштити мачката од непријатна болест?

Иако циститис кај мачки не е невообичаен, тоа е исклучително непријатна болест, која, кога се појавува, може да се претвори во хронична форма и постојано се потсетува на болни симптоми. Затоа, важно е да се преземат превентивни мерки за да се избегне појавата на оваа болест.

Не треба да има нацрти во куќата каде што мачката живее. За време на прошетка, тој не треба да се прекрие. Важно е храната да е избалансирана и да ги задоволува нормите на мачката. Учениците треба да можат да пијат многу чист (не од чешмата) и свежа вода.

Сопственикот на мачката веднаш треба да обезбеди вакцинација на животното за да го заштити од инфекции кои предизвикуваат воспаление во мочниот меур. Во случај на повреда, дури и незначителна, подобро е да го доведете одделот кај лекарот.

Циститис кај мачки и нивните симптоми се огромен проблем не само за животните, туку и за целото семејство, па затоа третманот треба да започне што е можно поскоро. Покрај тоа, подобро е да не се користи советот на соседот, туку да се повика на искусен и квалификуван доктор. Оваа болест е излечива, но не оди само по себе - неопходно е соодветно лекување на терапијата и следење на процесот на обновување преку анализи.