Црвени очи во утринските часови по сон е феномен со кој, можеби, сите барем еднаш во својот живот, но се соочиле. Оваа патологија се јавува како резултат на проширувањето на крвните садови на окото.

Покрај тоа, црвенилото не секогаш вели за некоја болест, така што често може да се ослободите од неа веднаш од вашиот дом. Ако сте ги оцрвиле очите, преземете итни мерки.

Причини за црвенило на очите

Постојат различни причини зошто очите се црвени по спиење на детето. Да се ​​справат со појавата на таков феномен може да биде голем број на фактори:

 1. Туѓо тело. Ако во текот на денот во окото на детето има прашина или коса, се препорачува да се извади пред спиење. Инаку ќе има иритација и црвенило.
 2. Алергиска реакција. За очите да имаат нормален изглед, неопходно е да се отстрани алергенот кој доведе до црвенило.
 3. Уморен Очите се црвени и поради прекумерна напнатост. Не можете да дозволите детето да оди на вашиот компјутер повеќе од 2 часа на ден, особено навечер пред спиење. Од ова око уште повеќе уморни.
 4. Хроничен недостаток на спиење. Ова е една од најчестите причини зошто црвените верверички на окото се наутро. За да се реши таков проблем, мора да се обиде да спие.
 5. Притисок Ако црвенилото се јави по сонот и не поминува низ целиот ден, можно е лицето да има хронична хипертензија.
 6. Во детето, до една година, се појави црвенило, бидејќи таа почнува да плаче ноќе. Подложност може да биде поврзана со треска, абдоминална болка, грчеви на забите.

Ако ниту една од причините наведени погоре, зошто црвените очи не се вклопуваат по сон, сличен симптом може да биде предизвикан од голем број на очни болести. Овие можат да бидат следниве болести:

 • Еписклеритис Тоа е воспаление на сврзното ткиво, кое е бенигна. Обично се јавува кај жени на возраст над 30 години, со помала веројатност да се појават кај маж и дете. Заразни и неинфективни фактори може да бидат поврзани со болеста.
 • Конјунктивитис Под него, воспалението влијае на надворешниот плик. Таа е вирусна, бактериска или алергиска.
 • Глауком Црвени очи, како резултат на зголемен интракранијален притисок. Во овој случај, итно да побарате лекарска помош.

Иако повеќето од причините зошто очите се црвени, не се толку сериозни. Ова може да биде нормално крварење, кое настанало поради нарушување на интегритетот на садот. Тие можат да се разрушат поради повреди, дијабетес, хипертензија. Во некои случаи, крварењето е многу сериозно, па затоа доведува до оштетување на видот, па дури и слепило.

Придружни знаци и симптоми

Црвените очи по сонот не се единствениот знак. Освен тоа, може да има остра болка во окото. Очните капаци се издуват, а нивните рабови растат. Во случај на некои заболувања на очите, се јавува сериозноста и чувството за надворешен субјект во нивната област. Понекогаш дури и трепките исчезнуваат.

Често наутро, очните капаци на бебето се обликувани едни со други, но ова се случува после миење. Исто така, може да има зголемена чувствителност на светлина, брз замор на очите, изобилство лакримација. Визијата станува нејасна, особено кога детето го влошува ноќниот вид, ја нарушува способноста да се разликуваат боите едни од други.

Третман

Откако дознавте зошто по сон, црвени верверички на окото, веднаш морате да се обидете да ги елиминирате факторите кои довеле до таков феномен. Бидете сигурни да се консултирате со лекар за ова. Ако причината за болеста е болест, лекарот пропишува соодветен третман.

Пациентот е прикажан комплетен сет на објекти:

 • Витамински и минерални суплементи кои содржат лутеин. Тие се базираат на третман на патологии кои се појавиле како резултат на прекумерно оптоварување на очите на детето. На пример, долг престој во компјутерот во близина на компјутерот или погрешен став во училиштето на масата. Меѓу овие лекови се Vitrum Vision Forte. Неговиот состав вклучува не само лутеин, туку и екстракт од боровинка, антиоксиданти. Лековите се специјално дизајнирани за одржување на видот.
 • Посебен уред, на пример, "Sidorenko очила", кој има позитивен ефект врз очите и ги враќа сите нивни функции.
 • Навлажнувачки капки, на пример, "Систеин". Ова се вештачки солзи кои ја отстрануваат иритацијата на површината на окото. Поради тоа, воспаление и намалување на болката.
 • Ненадејни спојувања. Тие брзо ги елиминираат симптомите на болеста и се користат за прва помош, но не се користат за време на третманот.
 • За да се лекува третманот побрзо, лекарот препорачува пациентите да стапат во контакт со очите. За ова можете да ги користите и варени ладна вода и декорации на лековити билки. Брзо отстранување на непријатните сензации ќе помогне да се компресираат торбите за чај.

Ако не знаете зошто бебето има црвени очи и дома лекови не помагаат, итно треба да одите во клиниката. Лекарот ќе назначи квалификуван третман, а потоа ќе го набљудува пациентот додека не биде целосно закрепнат.

Популарни методи

Третманот на проблемот може да се спроведе со употреба на народни лекови. Сепак, пред да користите било каков лек, задолжително консултирајте се со лекар. Очите на детето се многу деликатни, па со користење на несоодветни средства може да се наруши нејзината визија.

За ублажување на болката дома може да се користи со народни методи:

 • Примена на краставици или суровини компири на очните капаци. Свеж зеленчук се сече во прстени или се нанесува на голем ренде. Во првиот случај, честичките едноставно се нанесуваат на очите. Втората опција се смета за поефикасна, бидејќи сокот извлечен од зеленчук ги храни подобро.
 • Можете да ги третирате црвените очи со коцки мраз. Можете исто така да ги замрзните вареат лажички порано. Двата производи се нанесуваат на очите и се чуваат не повеќе од една минута, за да не се оштети кожата.

Брзо отстранување на оток и црвенило ќе им помогне и ладни лажици. За да го направите ова, ставете го прибор за јадење во фрижидер за неколку минути, а потоа се применуваат на очите.

Превентивни мерки

 • Црвените очи кај детето е симптом кој ја плаши секоја мајка. Затоа, родителите треба да бидат повеќе внимателни кон нивните деца, со цел да се спречи повторувањето на таквата патологија навремено. Неопходно е да се обезбеди дете со целосен сон. Таа мора да лежи не подоцна од 22:00 часот и да се разбуди на 7-8 часот наутро. Впрочем, очите остануваат само за време на спиењето, па затоа треба да биде доволно.
 • Не можете да го присилите детето долго време да се вклучи во домашна работа. Ако таа не направи ништо, најдобро е да ја одложите книгата или тетратката некое време и да ја поканите да земе часови еден час подоцна. Осветлувањето во просторијата каде што е вклучено детето треба да падне на левата страна.
 • Исто така, треба редовно да ги следите физичките фризури. Дури и ако детето посетува детска градинка или училиште каде треба да се спроведуваат такви вежби за очи, тоа треба да се направи дома.
 • Во исхраната на дете потребно е да се вклучат производи со висока содржина на витамин А и лутеин. Тие се содржани во моркови, риби и производи од житни култури. Можете да купите витамински комплекси во аптеката, но тие се прилично скапи.

Веднаш по дознавањето на причината од која се појави непријатниот симптом, треба да се отстрани. Поради оваа црвенило треба да исчезнат. Ако ова не помогне, итна консултација со докторот е неопходна.