Месото од продавници од година во година се повеќе и повеќе се сомнева во својот квалитет: дури и ако изгледа многу привлечно и лишено од непријатен мирис, нема гаранција дека ова не е без хемикалии.

Особено грешен за овие одгледувачи на птици, и ако Турција е едноставна - таа умира од инјектирање на антибиотици, а потоа со кокошките за да се открие присуството или присуството на штетни материи е тешко. Затоа, луѓето кои имаат приватна куќа често мислат на независно одгледување на јајца. Како да го направите тоа во право, има ли смисла во такви акции?

Зошто бројлери и што одгледуваат да изберат?

За повеќето луѓе, не постои посебна разлика меѓу бројлери и обични пилешко / петел - птици и птици. Сепак, за земјоделците, како и за готвачите, разликите се значителни. На прво место, тие се однесуваат на карактеристиките на одгледување.

Бројлерите консумираат помалку зрна (и други гасови), но тие се добро развиени, што резултира со трошоци за месо од исхраната, станувајќи пониско отколку што би било случај со обичните пилешки.

 • Бројлерот е ист пилешки, но се одгледува "на месо" и во рана возраст има значајна тежина: според стандардот, кога лицето ќе достигне 7 месеци, треба да тежи околу 2,5-3 кг. Во возрасни, пилешкото може да тежи 4,5 кг, петелот е околу 5,5-6 кг.

Малку бројлер преживува до година: колењето е подложено на многу млади кокошки, што резултира со чинија, меко, меко месо. Сепак, тие можат да се одгледуваат за јајца - во овој случај, бројлерот ќе живее неколку пролетта пред да биде убиен. Покрај тоа, според карактеристиките на јајцата од јајца од обични јајца, кокошките се разликуваат малку, така што тие не одат на храна, туку и понатаму да растат нови кокошки.

 • За лично производство на месо, експертите препорачуваат да земаат карпи на портата, дворки, кохин, корниз.

Во фабриката, чисти раси обично не се користат - постои постојано вкрстување, кое треба да го зголеми степенот на пренесување птици, како и во "чистите" бројлери, тоа е екстремно ниско.

Ако одлучите да се обидете да си купите домашно месо од птици, треба да започнете со создавање на мајчино стадо: затоа експертите повикуваат одреден број на петли и кокошки, што ќе им овозможи на кокошките да растат - од нив во иднина, и ќе бидат "одгледувани месо". Тука треба да обрнете внимание на здравјето на родителот, како и на 11 пунџа за да земете само 1 кокошка. Вториот треба да биде релативно возрасен - постар од 8 месеци, инаку ќе има премногу веројатност за неуспех во фазата на инкубација на јајца.

Инкубација и одгледување на бројни кокошки дома

Прво на сите, бидете сигурни дека имате се што е подготвено за птиците.

Идеално, треба да се формира голема, пространа кокошка, која има:

 • одлична вентилација;
 • доволно количество гнезда за поставување на јајца;
 • дури и чиста контејнер за наводнување - невозможно е да се стави во сеното.

Во собата, потребно е периодично да се врши чистење, да се почитуваат санитарните норми, да се следи состојбата на расадниците, а самите птици мора да бидат вакцинирани.

Фаза на инкубација на јајца е една од најважните. Бидејќи не секој земјоделец може да добие кокошки, треба да земе уште еден чекор назад и да земе јајца од кокошките кои припаѓаат на родителското стадо. И веднаш пренесете ги во инкубаторот. За таа цел, можете да користите преголеми буџетски модели на руски производители, кои не се покажале полошо од странските. Инкубаторот е поставен не повеќе од 10 јајца, режимот на работа на уредот треба да се проверува на секои 6-8 ч, бидејќи секоја автоматика може да не успее.

По кокошките излегуваат од јајцата, се поставува прашањето - што следно да стори. Како да ги прави правилно?

 • Новороденчето се храни од пипета, мешајќи го шмуканиот жолчка од јајце со крем од било каква дебелина. За едно лице - 3-4 пипети.
 • Пред да стигнете на млада возраст од 10 дена треба да му дадете храна на секои 2 часа, односно до 8 пати на ден. Одмори се на 6 часот наутро.
 • Исхраната на новородени пилиња главно е млечен протеин (сирење, варени јајца, млеко), додека на возраст од 5 дена тие веќе можат да почнат да примаат и раскршена јајце-школка и пченица.
 • Срцето вода како пијалок не е дозволено - нека децата пијат колкови, инфузија на камилица цвеќе. Уверете се дека секоја пилечка за пилешко има најмалку 40 ml вода дневно, во спротивно ризикува дехидрација.

После тоа, кокошките почнуваат да се хранат со житни мешавини, кои влегуваат малку зелено. Изгледа класичниот состав - пченка, пченица, јачменско брашно, овесни снегулки и коприва во сооднос 10: 5: 2: 1: 2. И од две недели на возраст, кокошки почнуваат да се рендан моркови, варени и нанесуваат месо, зелена боја.

Хране без ГМО - дали е можно?

Посебно внимание го заслужува прашањето на исхрана - и пилешко бролери и возрасни птици. Во овој момент растенијата одгледувачи често застануваат во фабриките, со цел да заштедат уште повеќе време и пари, прибегнувајќи кон генетски модифицирана храна, а потоа на хемикалии.

Земјоделците, сепак, сакаат да добијат толку природно птичји месо, па затоа се заинтересирани за тоа што треба да се хранат со бројлери кога растат дома, за да не им наштетат на нивното здравје и на сопствените.

 • Сточна храна Најлесен и најзгодно опција, која е веќе подготвена мешавина на смачкана жита, животински протеини, како и растителна храна. Повеќето земјоделци преферираат тоа, бидејќи не е потребно да се размислува за додавање на одредени витамини и елементи во трагови кај живина со добиточна храна - составот е обично избалансиран и заситени со сите корисни материи.

Поради хранење, бројлерите не само што добиваат храна, туку и брзо додаваат во мускулната маса. Тие имаат силен имунитет, добро коскено ткиво. Не е потребно да се подготви храна - се истура како обичен жито, а птицата убива. Грануларната форма ви овозможува лесно да голтате елемент и исто толку лесно да ја сварите. Сепак, дури и храната не е идеална: прво, често е неопходно да се направи индивидуална исхрана за птицата, и второ, монотонијата може да го понесе секој организам - не само човек. Поради оваа причина, вреди да се обрне внимание на други опции за хранење.

 • Мешавини Може да биде квасец базиран на мешана житна смеса со минерална и / или добиточна храна; или влажни, кои обично се готват за кокошки - еден вид на аналогна бебешка пире за бебиња.

Мешаните се подготвуваат директно од страна на земјоделците - ова не е фабричка храна. Затоа, тие се сметаат за многу корисни и безбедни за птицата. Говорејќи за влажни, ориентирани кон пилиња, тие се состојат од пченично брашно, варени јајца, варени компири, трошки од леб и крекери и пченично брашно. Овие состојки се нужно сецкани и варени со врела вода за да се добие каша слична на маса.

Експертите советуваат да додадете тука малку рендан морков / тиква, кои работат како лек против паразити. Секоја девојка зема само 5 g од овој производ. Подоцна, кога бројлерите се зајакнуваат, влажните мешавини се надополнети со креда, излупена школка. И кога пердувите растат, мора да се користи зел.

Мешавините од квасец се создаваат малку покомплицирани: прво треба да направите сува мешавина (главно зрна), посипете малку минерална храна за неа, и по поврзувањето со живи, разредени со вода квасец - сува нема да одговара. Односот на "мешавина-квасец" е 50: 1. "Антена" се гази 5-6 часа на топла батерија, со секои 1,5-2 часа мора да се меша, инаку ќе се прилепи на кора. За секој оброк, се подготвува нов дел, односно поради квасецот во миксер.

Како да се грижите за птицата како што расте?

Според експертите, најзгодниот начин за растење на бројлери дома е во кафези. Тие се поставени на 10 лица на 1 место, ако има површина од половина квадратен метар или повеќе.

Кафезите можат да се стават еден на еден, што значително го спасува местото во кокошката. Покрај тоа, овој метод е исклучително хигиенски и безбеден за самите птици.

 • Кафезите пред да се населат кокошки треба да се подготват: измијте, користете средства за дезинфекција, суво, камшик со дрвени чипсови, ставете го слојот од вар.
 • Влажноста во ќелиите треба да се одржува на 70%, а температурата не може да се намали под 28 степени. Некои експерти советуваат да се подигне до 32-35 степени. Кога кокошки се 4 недели, температурата се намалува на 18-20 степени. За оваа цел е погодно да се користи електрични грејачи или грејачи.
 • Првиот месец од животот на кокошки треба да се чува под постојано силно светло, со цел да се зголеми нивната активност.

Расте во кафези, "грст" бројлери може да потрае до 7-8 месеци, по што оние кои не одат на колење, се пренесуваат во статус на родителско стадо, соодветно, во процес на преселување. Основниот принцип на растечки пилешки бролери останува непроменет - акцентот е главно на исхраната, како и на хигиената на просториите. Имајте на ум дека кога бројлерите ќе достигнат шест години, нивната исхрана треба да ја намали количината на протеини со зголемување на процентот на билни бранови.

Сумирајќи, треба да се спомене дека подготвеноста на коленото да се колелат се одредува не само од возраста, туку и од масни наслаги во областа на градите, а исто така и под крилјата. Ако изгледаат добро кога пердувите се подуени, може да планирате колење следниот ден. Ако не, исхраната и условите на исхраната се разгледуваат, доколку е потребно, се прават корекции.