Невообичаени болки во екстремитетите и абдоминалната област за време на лежиштето на бебето - возачот мора секогаш да го пријави ова кај лекарот. Сепак, важно е да не се паникува, бидејќи во огромното мнозинство на случаи тоа е варијанта на нормата.

Премногу промени во телото за време на бременоста, а со тоа и чудни чувства, здодевни екстремитети, постои трнење, болка.

Причини за болка во колковите

Ако жената има колкови за време на бременоста за време на спиењето, ова може да се објасни и со физиологијата и со развојот на патолошки процеси. Проблемите на втората група треба да се разберат само од специјалист. Важна придружна симптоматологија, природата на болката, времетраењето на нападите.

Значи, една од можните причини може да биде воспаление на ишијалниот нерв. Болката во овој случај ќе биде концентрирана во карличната област и бутовите, и секое незгодно движење ќе го влоши синдромот на болка. Како по правило, жената чувствува гори, остар шилест болка во бутот. Обезбедува воспаление на виличните зглобови, кое постојано се зголемува за време на бременоста.

А сепак, најчесто кај една бремена жена, болката по спиењето во бутовите е поврзана со протегање на бедрената, карличната и издолжената мускулатура. Вината за сите хормони, или подобро кажано, го зголемува нивниот број. Телото се подготвува за трудовата активност, а преку хормоналната бура мобилноста на бутовите, зглобовите и малата карлица се зголемува - се распаѓа во матката. Ова ќе му помогне на детето безбедно да помине преку рачниот канал.

Дополнително, ако ги повредите и намалите колковите за време на бременоста за време на спиењето, можете да го објасните ова на следниов начин:

 • жената се движи малку, како резултат на која мускулите ослабнуваат и почнуваат да се разболуваат ноќе по физичка активност;
 • на телото му недостасува флуорид, калиум и калциум, очигледна нерамнотежа на витамини и други хранливи материи;
 • Постојано зголемување на телесната тежина во 2-3 триместар предизвикува мускулна болка ноќе, здодевни екстремитети.

Ако пред бременоста жените се дијагностицирани со болести на мускулно-скелетниот систем, тогаш нејзината посебна состојба може да предизвика влошување на општите симптоми и, како резултат на тоа, болка, чувство на вкочанетост.

Во некои случаи, мускулната тензија може да се објасни и утринска непријатност во абдоменот. Ако стомакот е болен по бременоста за време на бременоста и ако не постои опасност од спонтан абортус, неопходно е да се ангажира во јакнење на карлицата, колковите, градната коска.

Мора да се каже дека проблемот со болката во бутот е поврзан со општо нарушување на сонот кај бремени жени. И ова, пак, води до фактот дека страдаат не само нозете, туку и рацете на болките на нозете, има болка во стомакот. Сите овие се особини на физиолошки промени кои ги доживува телото на идната мајка.

Често жената не може да заспие, особено од вториот триместар. Нарушувањето на спиењето за време на бременоста, за жал, е поверојатно да биде норма отколку исклучок. Поради несоница, бремената жена чувствува постојан дефект, слабост, раздразливост. Навистина, за да заспие, ако детето е активно ноќе, стомакот е премногу голем, рацете умираат, мачат горушица, доволно е тешко.

Ако женското нарушување на спиењето во текот на бременоста е многу тешко, му треба помош од лекар. Тој може да препише седативни хербални лекови кои нема да му наштетат на бебето. Покрај тоа, лек и вкочанетост. Во секој случај, можно е да се олесни состојбата на бремената жена, чии нозе и раце се дават.

Кои се методите на лекување?

Ако умираат нозете за време на бременоста за време на спиењето, прво мора да се каже за проблемот акушер-гинеколог, кој е бремен. Тој ќе може да ја процени состојбата и да додели анализи или совети на специјалист.

Истото треба да се направи и во случај на поспани раце за време на спиењето за време на бременоста. Факт е дека вкочанетоста не е толку невина. На пример, може да сведочи за развојот на дијабетес мелитус во контекст на бременост, артроза и други сериозни проблеми.

Сепак, ова се случува многу ретко, а главната причина за непријатните сензации лежи во природната физиологија. Спиењето со тежок стомак е само на страна, и ако сонот е нездраво, тогаш земањето на пријатна положба излегува ретко. Тоа значи дека рацете умираат и течат само затоа што бремената мајка заспа во непријатна положба.

За да се справиме со ситуацијата во овој случај ќе помогнеме со посебна гимнастика, да работиме со локомоторниот апарат, да користиме специјален корсет и некои трикови поврзани со организирањето на спиењето.

Гимнастика за бремени жени

Одличен начин да се подготвите за работа и да ја намалите болката од неусогласеноста на матката е посебна гимнастика. Најдобро е да го изведувате секој ден: ќе му овозможи на мускулите брзо да се прилагодат на носивоста, да станат еластични и да најдат тон. Вежбите не само што ги зајакнуваат зглобовите на колкот, туку исто така го намалуваат стресот, ако рацете и нозете често се прашуваат, ви овозможуваат да се ослободите од статички замор.

Што може да се направи за да се намали болката и вкочанетоста на нозете:

 1. да се прават стрмнини во различни насоки, да се протега мускулот во градите;
 2. ротирај ја садот лево и десно во круг;
 3. да изврши плеи - вежба со валани чорапи, што е добро познато на балерина;
 4. да се протега од позиција колена, наизменични зацрвстувањето нозе во различни насоки;
 5. Друга варијанта на истегнување се изведува на страна. Мора да легнете, свиткајте една нога во коленото, а другата извлечете пети за себе.

Обрни внимание на првата вежба: тоа ќе им помогне на оние кои заспиваат за време на спиењето. Во бременоста, оваа состојба може да се должи не само на непријатната положба во креветот, но исто така и со едем или со ниска подвижност на зглобовите. Истегнување на торакалниот мускул, бремената стимулација на крвотокот, лимфниот тек, и ќе ја ублажи вкочанетоста и болката.

Ако нозете се влошени по спиење за време на бременоста, можете да ја користите третата вежба. Потпирањето на распоредените нозе исто така го стимулира протокот на крв кон екстремитетите. Покрај тоа, за да се намали болката во оваа област, да се отстрани вкочанетост, оток, чувство на пецкање, можете да масажа на ногата или лага, кревајќи ги нозете на задниот дел од креветот.

Дали е можно да се водат по спиење за време на бременоста? Сето тоа зависи од состојбата на жената. Ако нема проблеми со здравјето на мајката и детето, тогаш цицањето нема да му наштети. Освен тоа, по будењето, многу жени го прават тоа рефлексивно. За проблемите зборуваат конвулзии на телиња (за тоа неопходно е неопходно да се извести докторот).

Се верува дека истегнување во исправена положба може да го стимулира погрешниот став (детето ќе се преврти), хипоксијата и повлекувањето на амнионската течност. Затоа, во комплицирани бремености, како и во последните недели пред породувањето, подобро е да се одврати, дури и ако истегнување носи олеснување за вкочанетост, болка во мускулите на бутот, да застане.

Медицински состаноци

Посебен случај е воспаление на зглобот на колкот поради големото оптеретување.

Отстранувањето на болка помага на навиката да се одржи точната положба на телото. Ова го намалува притисокот врз погодената област. Затоа, бремената жена може да биде советувана да носи завој што го отстранува товарот на зглобот.

Дополнително, лекарот може да препорача специјална масажа за треска. Патем, совршено ја отстранува вкочанетоста на рацете за време на бременоста за време на спиењето.

Стимулацијата на протокот на крв за време на масажата им помага на екстремитетите, кои болат, досадна во непријатна не-воспалителна природа.

Третман дома

Болка, вкочанетост во колковите може да се отстрани во неколку домашни лекови:

 • да се примени мраз во зглобот на пациентот;
 • Земете кревет за да се свитка колената. Така, мускулите на колкот ќе имаат поддршка, отпор;
 • За да го подобрите ефектот, можете да ставите перница меѓу перницата, дебело ќебе, ќебе.

Па спасува од болка на топло загревање или загревање компреси, наметнати на бутот. Но, користењето на овие методи може да биде само со дозвола на лекарот. Патем, топлината многу добро се релаксира. Ако жената има проблеми со спиењето за време на бременоста, можете да користите потопло за нормализирање на ноќниот одмор.

Спречување на болка и вкочанетост

За да не се почувствува непријатност за време на одмор на ноќта, бремената жена треба да има доволно физички вежби во попладневните часови, да се обиде да се одржи рамномерно и да не крева тешки предмети на било кој начин.

Важно е да не се заспие на грбот. Таквата положба го предизвикува притисокот на фетусот на 'рбетниот столб, а тоа, пак, води до вкочанетост на рацете, болка не само во бутовите, туку и во стомакот.

Ако не постојат контраиндикации, тогаш одличен начин за одржување на мускулите во тон е пливање. Покрај тоа, се препорачува и јога, контраиндикации за кои се исклучително ретки.