Појавата на бели дамки на кожата е секогаш непријатна - тие изгледаат неетички и водат кон мислата на сериозна болест. Особено алармантно кога има бели дамки на лицето - тие се многу тешко да се сокријат и затоа даваат многу непријатности.

Со нивниот изглед, се покренуваат многу прашања за тоа дали се третира или останува за добро, зошто тие се појавија. Затоа, вреди да се разгледаат причините за проблемот во детали.

Краток опис

Белата дамки на кожата може да се појават под влијание на многу различни фактори. Нивната причина може да биде како автоимуна болест, габи, наследност и идиопатични нарушувања. Врз основа на можни причини, многу е полесно да се направи клиничка слика и да се најде вистински третман.

Најчесто се појавуваат во следниве области:

 • лице;
 • вратот;
 • деколте;
 • оружје;
 • нозе

Бели точки се по природа слични на пигменти. Единствената разлика е во тоа што во регионот на пигментот е синтетизиран вишок на меланин, а во белиот регион воопшто не е синтетизиран. Затоа, тие стануваат особено забележливи веднаш по изгорениците, кога остатокот од кожата се затемнува. Пигментните точки се појавуваат како резултат на влијанието на гените или промени во кожата поврзани со возраста. Како пигментирани, белите дамки на кожата можеби немаат јасни граници и се локализирани без оглед на влијанието на сончевата светлина.

Дејства со појава на бели дамки

Првото нешто што треба да се запамети е да не се паничи. Дури и ако на телото на детето се појавиле дамки, нема причина да се возбуди.

Најчеста причина за ваквиот феномен е витилиго и не носи никаква опасност за животот и здравјето:

 • Нема потреба да се мачат дамки. Само да ги гледате некое време. Вреди да се обрне внимание на промените во големината и структурата на површината.
 • Проверете нови точки со пигменти.
 • Ако забележите големината на местото, појавата на чешање или грубост веднаш треба да се консултира со дерматолог за дијагноза и испитување.
 • Ако местото не се промени и не дава непријатности, но не исчезнува во рок од неколку недели, исто така треба да контактирате со дерматолог.

Причините за дамки

Белата дамки стануваат позабележителни по изгореници од изгореници, а пигментирани, напротив, со изгореници се помалку забележливи.

Грешка е да се верува дека сонувањето станува причина за дамки - зголемувањето на количината на пигмент во кожата едноставно ги прави белите површини позабележителни.

Меѓу најчестите причини зошто може да се појават бели и пигментални точки на кожата, може да се наречат:

 • продолжен престој на отворено сонце;
 • хронично заболување на црниот дроб;
 • недостаток на витамини А и Е;
 • недостаток на витамини од групата Б;
 • повреда на тироидната жлезда;
 • хормонална реорганизација на организмот, поради бременост;
 • период на пубертет;
 • ослабувајќи го нивото на имунитет, доведува до зголемена активност на реакции на имунолошкиот систем;
 • долготраен стрес;
 • чест контакт со кожата со синтетички ткива;
 • недоволна усогласеност со личните хигиенски стандарди;
 • наследни фактори.

Покрај ваквите прекршувања, појавата на бели и пигментни точки може да биде знак за текот на патолошкиот процес во телото. Не е потребно веднаш да се почне да се сомнева во заразна болест - во повеќето случаи, овие патологии не се заразни.

Сплит лиже

Болест на габична природа што влијае на горните слоеви на кожата. Репродукцијата на габата доведува до дисколорација на кожата, бидејќи габичните микроорганизми го неутрализираат меланинот во клетките на кожата.

Како резултат на тоа, појавата на бели дамки на лицето и телото. Нивната форма потсетува, наместо, размножување, тие немаат јасни граници. Најчесто оваа патологија се јавува кај жителите на соларните земји. Меѓу жителите на средината лента, процентот на неговиот изглед е прилично мал.

Витилиго

Една од патологиите во која постои нарушување на синтезата на меланин. Пигментот почнува да се распаѓа во клетките на кожата и, како резултат на тоа, белите дамки се појавуваат на лицето и телото. Често Витилиго страда од кожата на лицето, вратот и екстремитетите. Причините зошто се појавува патологијата, множество: труење на организмот, наследност, силен стрес, хормонална реорганизација на организмот.

Ако витилиго се јави во фамилијарна историја, тогаш постои голема веројатност за појава на пигментарни и бели дамки во процесот на хормонално прилагодување - за време на бременоста или сексуалното созревање. Блемите се појавуваат претежно на 25 години. Подоцна нивниот изглед може да се должи на врвот.

Лузни

Во трауматски лезии на кожата и изгореници се формира лузна ткиво.

Ако во почетните фази од нивното појавување тие се потемни во кожата и можат да личат на пигментните точки, тогаш со текот на времето, количината на меланин во нив се намалува.

Ткивото на лузната нема способност да синтетизира меланин, туку затоа што лузните постепено почнуваат да олеснуваат. Тие не се сончаат, се издвојуваат на општата позадина на кожата.

Lizhie Zhyber

Друга габична патологија која се карактеризира со појава на дамки на кожата. Во овој случај, бојата може да биде и светло розова и бела. Лезичните зони не се изложени на сончева светлина и се видливи во процесот на изгореници. Сличен симптом се карактеризира со Циклотиката Поикилодермија.

Начини на лишување

По изгорениците, местата стануваат особено забележливи. Како што изгледа неетички, козметологијата, како што е медицината, направи чекор напред во отстранувањето на дамките по изгорениците. Сега има многу начини да ги отстраните белите дамки на твоето лице.

Можете да ги елиминирате таквите манифестации како брз начин, користејќи скапи козметички процедури и поблаги методи. Втората опција вклучува употреба на народната медицина и исправна исхрана.

Козметички процедури

Голем број луѓе страдаат од нарушување на пигментацијата по изгорениците. Затоа, со развојот на козметологијата, методите за елиминирање на овие прекршувања постепено се подобрија и постепено се развиваат од примена на проблематичните области на школки на орев до брзи ефективни процедури.

Фотохемотерапија

Еден од старите начини да се врати пигментацијата после изгореници. Се карактеризира со продолжена употреба и живописна експресивност на резултатот. Сличен начин најчесто се користи кај луѓе со црн глави, бидејќи тие полесно ја обновуваат синтезата на меланин.

Ласерски третман

Понова, но многу агресивна процедура. Има релативно висока цена во споредба со други начини да се ослободи од нарушувањата на пигментацијата по изгореници од изгореници. Висок ризик од изгореници.

Белење на кожа

Се користи само во случај на неможност за враќање на хомогеноста на тонот на кожата. Здравите клетки се изложени на посебно зрачење. Го уништува меланинот во клетките, со што го осветлува тонот на кожата.

Третманот со народни лекови е насочен кон враќање на рамнотежата на витамини во телото. Овој метод може да се користи само под надзор на лекар.

Дополнително, се користат посебни диети, во кои акцентот е ставен на храна со витамини А и Е, како и пигменти. Исхраната треба да се збогати со високи цинк, железо и бакарни производи за да се пополни дефицитот на овие елементи во трагови.

За да избегнете бели дамки на кожата после изгореници, треба да користите средства за заштита од сончева светлина. Ако е можно, минимизирајте го контактот со сончева светлина. Важна улога ќе биде играно нивото на влажност.

Појавата на пигментацијата на кожата по изгорениците не е секогаш ризик за живот.

Затоа, прво треба да контактирате со искусен дерматолог. Тој ќе ги спроведе потребните студии, ќе ги идентификува причините и ќе предложи можни начини да се ослободи од местата по изгореници од изгореници.