Под општото име "Соба бамбус" растенија се собираат од неколку слични видови. Најчести видови во кондензирана култура се бамбус (вистина), лист нож, саза и мултиглоен. Грижа за внатрешен бамбус дома има свои особености, пред да изберете различни, треба да ги проучите.

Во природата, меѓу бамбусот постојат и тревни и мучни видови. Некои сорти се многу високи - во природата тие растат до 40 м. Меѓу затворен тип, популарните растенија не се повисоки од еден метар.

Ботанички опис

Бамбусот расте во тропска клима. Во природата, таа се потпира на бреговите на резервоарите, во сончевите ливади на тропските шуми, ја сака уништувањето на шумите. Фабриката се користи за индустриски цели, за Сербсување цветници и апартмани.

Највисоката сорта расте во Индија - тоа е бурмански бамбус. Стеблата во него се во форма на дрво, до дебелина од 20 cm, расте до 40 m. Како компир култури се користат исклучиво ниско-раст, минијатурни видови.

Како засадена фабрика, бамбусот е ценет за тенки, правилни стебла со деликатно, проѕирно зеленило. Изгледа добро во композиции со растенија кои имаат големи лисја. Цветни цвеќиња од бамбус ретко се мали цветови. Неговите листови се линзолатни или линеарни, коските се кратки. Во расте скромен, но не и широко распространет.

Флористите за почеток честопати погрешно се нарекуваат птици од денот. Стеблата на растенијата се навистина слични. Препознајте дека дракраната може да се преврти во спиралата на стеблата - во оваа форма фабриката е веќе продадена. Некои цветови се обидуваат сами да ги пресвртуваат младите растенија, да ги врзуваат заедно, да видат бизарна форма. Но, судејќи според повратни информации, ваквите експерименти ретко завршуваат со успех.

Кои видови се погодни за стан

Погледот од бамбус со помал опсег е спектакуларен и елегантен. Најчести се четири сорти.

 1. Бамбус сјајна (саса нитида). Високо пурпурни стебла достигна три метри височина. Се одгледува во кади, почесто од стаклената градина.
 2. Бамбус повеќеслојни (бамбус мултиплекс). Една од највисоките сорти за внатрешна соба - расте до четири метри. Висината се регулира со намалување на растот.
 3. Бамбусно сино (бамбус глаукезен). Оригинална минијатура, не повеќе од половина метар. Изгледа добро и во составот.
 4. Аруниндарија е шарена. Arunidinaria се однесува на трска. Однадвор многу слични на сортите од бамбус џуџе. Лисјата се шарени, со белузлави или кремки ленти. Максималната висина е 1 м.

Треба да ги земете предвид деталите за грижата по бамбус по купувањето. Универзалната почва и сад не се погодни за продолжено одржување на растението, па веднаш по купувањето е подобро да се трансплантира. Првиот пат по трансплантација не се хранат, на светло сонцето не се стави, напои умерено.

Грижа за затворен бамбус: што треба да знаете

Совети за тоа како да се грижите за внатрешен бамбус не е премногу. Ова е релативно скромен, лесно расте растение. Според главните правила, расте брзо, не претставува посебна загриженост.

 • Осветлување. Може да растат на сончево место, и во полукругот. Во летото е пожелно да се вршат свежиот воздух. Приземјувањето на цветниот кревет во текот на летото е во корист - бамбусот дава силни процеси на коренот. Во силната сенка на бледата, ја губи својата привлечност. Вештачко осветлување во зима не бара.
 • Температура Температурата на средната соба е погодна за одгледување. Топлина не му се допаѓа, во зима може да издржи температура без мраз до -5 ° C
 • Влажност Потребна е висока влажност. Потребно е регуларно прскање. За да ги создадете потребните климатски услови, поставете го тенџерето на палета со влага декоративни камчиња или сфагнум, користејќи специјални навлажнувачи.
 • Наводнување Наводнува често, но умерено. Одржувајте постојана влага во почвата - не дозволуваат сушење и наводнување. Секогаш водеше на почвата - ако млечниот врв слој, може да се полира.
 • Почва Почвата се користи за изгуба, плодна, хранлива. Бамбусот расте добро во почвата, која е богата со органска материја. Киселоста на почвата се одржува на pH од 6. Со пониски вредности, почвата се деоксидира - додадена сечкана креда. Мерењето на киселоста може да се направи со специјална лакмусова хартија.
 • А тенџере. Големината и обликот на тенџерето се од најголема важност за полноправниот раст. Коренот систем расте речиси хоризонтално, па садот треба да биде широк и плитки. Од ѕидовите на тенџерето до корењата оставаат растојание од најмалку 5 см.
 • Трансплантација Трансплантирани бамбус, штом корените лежат во ѕидовите на тенџерето. Младиот бамбус има потреба од годишен трансплант, со брз пораст се прави двапати годишно. Постепено растот забавува - ограничен на една трансплантација во две или три години.
 • Хранење Користете течни органски ѓубрива врз основа на тресет. Повремено воведувајте избалансирани минерални ѓубрива. Во лето може да се одржуваат тринеделни интервали меѓу хранењето, а уште помалку се конзумира во зима.

Ако сакате да растат бамбус во вода, при изборот на видови им се дава предност на Драчена Сандер. Точно се одгледува во аквариум, чаши со вода, хидрогел. Овој бамбус има потреба од плодна, богата органска почва.

Карактеристики на одгледување

Распространетоста на бамбус во затворен простор може да се постави само или да се подели грмушка за време на трансплантацијата. Кастрењето не се применува. Семето од вашата фабрика не може да се добие - се користи само материјалот на складиштето. Да разгледаме повеќе на двата начина.

 1. Поделба на грмушка. За време на трансплантацијата корените се разнишани од земјата, со остар нож, грмушката се сече на неколку делови. На секој дел треба да остане неколку стебла и комплетен систем на корења. На парчиња се прав во прав со јаглен. Потоа тие се садат во саксии со големина поголема од коренскиот систем. Првата недела е ублажена умерено, обидувајќи се да не ја вари почвата за да избегне гниење. Не е препорачливо да се подели грмушка во топло време. Оптималното време за трансплантација и поделба е рана пролет.
 2. Семиња Одгледувањето од семето е прилично комплициран процес. Пред сеидбата, семето прво се натопува во раствор од манган, а потоа во стимулатор за раст. Сее во рамен чинии со лабава, плодна почва, покриена со филм. Ставете топло место на топло место. Првите скали може да се појават само за три месеци. Сето ова време емитува топлина на воздухот, одржување на влагата на подлогата. Побрзи резултати може да се постигнат со појавување на семиња во хидрогел.

Грмушката што ги загубила декоративните квалитети може да се подмлади - старите пукања се сечат речиси на нивото на почвата. На местото на старите произлегува од коренот се млади пука. Интензивно растечките примероци формираат кастрење. Правилно сечење соба бамбус е лесно. Горниот дел се скратува на избраната височина, 5 см над јазолот. Насочен раст престанува, бамбусот почнува да расте лисја. Некои видови активно даваат странични пука - тие исто така можат да бидат исечени за да формираат круна.

Главните проблеми на одгледување

Проблемите со одгледување на бамбус практично не се појавуваат. Тој е отпорен на болести и штетници од растенија. Сите потешкотии кои можат да се појават во процесот на одгледување се собираат во една табела.

Табела - Тешкотии во одгледувањето на затворен бамбус

Опис на проблемот Можни причини Помош на фабриката
Соба бамбус е жолта боја - Варење на почвата;
- недостаток на светлина;
- вишокот ѓубриво
- Сушата почва се суши;
- стави на сончево, добро осветлено место;
- хранењето е запрено
Лисјата од бамбус се извиткани во тубули - Сушење на почвата;
- ниска влажност на воздухот
- Умерено, но редовно напои;
- испрскајте секојдневно со топла вода
Листовите исчезнуваат, паѓаат - Прекумерно наводнување - Прилагодлив режим на напојување;
- подобрување на квалитетот на дренажата
Листовите на листовите се суви и жолти - Сува воздух - Влажност се зголемува
Фабриката е жолта, магла, престанува да расте - Проблеми со кореновиот систем - Трансплантирани со отстранување на оштетените корени и целосна замена на почвата;
- врши третман со фунгициди
Листовите се жолти, покриени со светлосни точки, се појавува веб - Појавата на пајакот - Спроведување на обработка со фунгициди

Ако се грижите за бамбус правилно дома, тогаш нема да има проблеми со тоа. Декоративни и непретентни растенија совршено се вклопуваат во модерен ентериер на станот, ќе бидат хармонично изгледаат во групни цветни аранжмани.