Балсамичниот оцет или мелем е дебел темно кафеав зачин кој им дава на садовите рафинирана арома и оригинален сладок вкус. Понекогаш се меша со вински оцет, но е направена од друга технологија.

Италијанските градови Модена и Реџо Емилија се сметаат за главни места на Балсамико. Пред неколку века, неверојатната природа даваше специјални сорти на грозје, од кои беше подготвен уникатен зачинат.

Рецептот за оцет беше чуван во строга тајност, предаден од родители на деца. Во денешно време околу 300 италијански семејства се занимаваат со производство на балсамик.

Се готви од бело грозје од одредени сорти. Оваа суровина е притиснат и варен во отворени големи котли. Резултатот е кантата, која е начичкана, врзана, истури во специјални дрвени буриња од цреша, костен, туѓ или даб.

Процесот на стареење е многу долг, и во зависност од сортата тоа е 12-25 години, а понекогаш и 50 години. Кантата испарува, се истура во буриња со помал волумен додека не се формира зрела балсамика. Таа добива вулгарен вкус и повеќеслојна арома.

Производителите од Модена, во зависност од изложеноста, се жалат балсамен оцет со различни обоени плута. На пример, 12-годишна - крем боја и 25-годишна - златна. Производителите од Емилија ја одредуваат возраста на течноста според бојата на етикетите: 12 години - црвена, 18 години - сребрена, 25 години и повеќе - злато.

Цената, исто така, зависи од возраста на балсамик (100 ml): 12 години - во рок од 40 евра, 25 години - околу 70 евра. Исто така постојат и евтини варијанти, кои се направени од обични црвено вино, вински оцет. Овие течности се чуваат многу помали, но по вкус тие се практично идентични со вистинскиот мелем.

Но, што ако не можете да купите оригинал? Што да го замените балсамичниот оцет? Обидете се да користите вински оцет, но само да му дадете неколку дена (или подобро, недели) за да плукате на зачини и зачини за да се приближите до природниот вкус и аромата.

Балсамирен оцет - состав и својства

Благајничкиот оцет првпат се споменува во ракописите од 1046 година, кога беше кажано дека балзамикото беше претставено како подарок на италијанскиот маркиз Бонифацио и императорот на Германија, Хенри II. Таков подарок во тоа време можеле да бидат само многу богати и благородни луѓе.

Првично беше употребувана за медицински цели, бидејќи течноста има антиинфламаторно и антисептично дејство. И познатиот Д. Казанова го користел како афродизијак.

Медицинскиот состав од 100 грама е како што следува:

1. Основни:

 • 76,45 g вода;
 • 0.49 g протеин;
 • 17.03 г јаглехидрати;
 • 0.37 g пепел.

2. Витамини А, Б, Ц и други.

3. Макроелементи:

 • 112 mg калиум;
 • 27 mg калциум;
 • 23 мг натриум;
 • 12 мг магнезиум;
 • 19 мг фосфор.

4. Микроелементи:

 • 131 мкг манган;
 • 26 mcg бакар;
 • 0,72 мг железо;
 • 80 μg цинк.

5. Пектички супстанции.

6. Полифеноли.

7. Оцетна киселина и пирувична киселина.

Евтините варијанти вклучуваат вински оцет, карамелизиран шеќер, вкусови, концентрати, згуснување, калиум дисулфид. Калориската вредност е околу 88 kcal.

Благодарение на полифенол, балсамичниот оцет има антиоксидантни својства на телото, способност да убие патогена микрофлора во цревата и да го подобри функционирањето на срцето. Б витамини нормализира нервниот систем.

Корисни својства се зачувани под услов тинктурата да не се подложува на термичка обработка.

Користење на балсамински оцет

Италијанската кујна не може без балсаменски оцет. Многу ресторани се мешаат со маслиново масло. Користете ја оваа мешавина како салата облекување одделно во пила, како сос.

Исто така, ви овозможува да натопите парчиња свеж леб или директно на сад од месо, зеленчук и морски плодови.

Салати со ракчиња, лигњи добиваат единствена белешка, а со сирење, домати - класичен вкус на италијански јадења, традиционални шпагети со Пармезан - оригиналност, дистинкција и сладост.

Примената на балсамичниот оцет се протега на овошни салати, особено на јагоди. На пример, на чинија ставиме листови од метла, на неа јагоди, посеан со шеќер во прав, и посипете овошје balzymico. По половина час таков сад се служи на масата.

Салата од домати, фета сирење и балсамински оцет

Многу едноставна салата, е подготвена брзо, главната работа е во тоа што сите состојки се во парк:

 • 6 домати цреша;
 • 1 авокадо;
 • 100 грама фета сирење;
 • лажица балсамик;
 • 2 лажици маслиново масло;
 • пиперка, сол.

Авокадото се чистат и се сечат на мали плочи, домати - на половина, фета - во коцки.

готви пополнување на оцет, масло, бибер и сол. Состојките се мешаат и дополнуваат. Имајте пријатен вкус!

Ромбове во сок од зеленчук и балгарски оцет

На тендерот, зачинет вкус на задушен црвен пипер има сос од зеленчук и балсаменски оцет.

Потребна ни е: 2 кг говедско месо или свинско месо, 800 гр домат без кора, 200 мл вода, 2 луковици, 2 моркови, чили пиперка, 4 супени лажици маслиново масло, 2 лажици оцет, сол, пипер.

 1. Ние сече кромид половина сецкани, отстранување на семето од чили пиперка и ситно уништува, Бришење на моркови во текот на голем ренде. Истурете путер во тава, испржете го кромидот пет минути. Додај во него моркови со пиперка, чорба за околу 10 минути. Потоа додадете рендан домати со вода. По 10 минути истурете балсамик, путер, сол, пипер. Уште се прогонува неколку минути.
 2. Загрејте ја рерната на 160 степени. Потпрете се на палубата, истурете ги со зеленчук и сос од балгарски оцет. Печете еден час, а потоа покријте со фолија и уште еден час или половина, додека месото не се оддалечи од камењата.

Подготвени да вечераат со вашето омилено гарнирче.

Balsamic оцет - уникатен италијански зачини со деликатен и нежен вкус. Неговата примена ќе ги подобри вашите омилени главни јадења, закуски, салати и десерти. Убави и вкусни експерименти!