Кога во задниот дел на депозитите на соли се формираат или се појавуваат други застојани феномени, спасението може да се најде само во масажата. Целулитот е исто така застарен феномен, но тој е подлабок и тешко е да се влијае. Логично, исто така е можно да се надмине со помош на длабока масажа. Интензивните физички ефекти во комбинација со висококвалитетни производи за масажа дисперзираат крв и лимфа, ги кршат масните клетки, ја враќа мазноста и еластичноста на кожата. Како да направите антицелулитна масажа дома?

Антицелулитната масажа е потребна за секого - и за оние кои имаат "кора од портокал" видливи со голо око, и оние со кои кожата е совршено мазна и еластична. Во првиот случај, постапката значително ќе го забрза ослободувањето на наметлив проблем, а втората ќе биде сигурна превенција.

Употребата на антицелулитни масажи за телото е како што следува:

 • стимулација на циркулацијата на крвта и лимфна циркулација;
 • активирање на метаболичките процеси во клетките на кожата;
 • израмнување на релјефот;
 • намалување на отокот поради отстранување на вишокот на поткожна течност;
 • тонирање и зајакнување на мускулните влакна;
 • подобрување на функционалната состојба и изгледот на кожата;
 • олеснување на дишењето на кожата;
 • општо подобрување на здравствената состојба и зголемување на тонусот на организмот.

Како да се успее

Масажа од целулит во домот не е инфериорен во однос на ефективноста на постапката на салонот. Со некои параметри, самомасажата дури и победува, затоа што знаете и чувствувате дека вашето тело е подобро од било кој волшебник. Предноста на професионалецот е само во искуството и богато со теоретско знаење, кое нема да ве спречи да го совладате.

Основни правила

За надминување на "кора од портокал", бидете трпеливи и внимателно следете ги инструкциите. Постојат шест основни совети за правилно масирање на целулитот од себе.

 1. Удобност Масажерот или рацете треба да се движат непречено преку површината на кожата. За таа цел, користете посебни мрсни масла или масла. Бидете сигурни да ги загреете рацете пред да почнете со работа.
 2. Растечки интензитет. Меки и лесни масажа движења треба постепено да помине во сигурни и силни.
 3. Чувства на мерка. Физичките ефекти треба да бидат силни, но умерени. Кожата треба да се испрска од крвотокот, но да не се црвени од иритација. Особено внимателни треба да бидат движења во местата на дислокација на внатрешните органи и лимфните јазли. Ова е внатрешната површина на бутот, препоните, задната страна на коленото и подрумот.
 4. Вистинската насока. Сите движења мора да се изведуваат со лумбарен дел. Движете се од нозете до колена, од колената до колковите, од колковите до лумбалниот дел. При масирање на рацете движењата се насочуваат од подлактицата до рамената.
 5. Оптимално времетраење. За почеток, доволно е да има влијание од три минути на секоја проблематична зона. Постепено зголемување на времетраењето на масажата на 25 минути за секоја страница.
 6. Фреквенција на процедури. Целосниот курс се состои од 15 сесии. Првите десет се одржуваат секој втор ден, а останатите пет се во интервали од два дена. Во иднина, треба да му дадете масажа на секои две недели за да го одржите резултатот.

Невозможно е да се спроведе антицелулитна масажа на целосен стомак. Започнете со манипулација не порано од три часа по јадење, а не подоцна од два часа пред следниот лек.

Дополнителни термини

Борбата со "кора од портокал" е комплексен и повеќеслоен процес. Ефективноста на постапките зависи од тоа дали се придржувате кон трите дополнителни услови.

 1. Баланс на вода Секој ден треба да пиете 30 ml чиста вода за килограм телесна тежина. Секоја друга течност (на пример, сокови, компоти) не е на сметката. Но, приемот на кафе, црн чај и газирани пијалаци треба да се елиминира или минимизира. Сето ова е потребно за да се нормализира функционирањето на бубрезите.
 2. Здрава исхрана. Всушност, не мора строго да се ограничувате на јадење. Вие само треба да направите избор во корист на корисни производи. Главниот фокус е на протеини и производи кои содржат калциум. Неопходно е да се јаде често, но во мали делови. Идеално, дневната стапка на храна треба да се подели на пет главни техники со мало закуска меѓу нив.
 3. Активен животен стил. Пожелно е да се посети салата за три часа неделно за напојувања или кардиоваскулари. Ако ја немате оваа можност, обидете се да пешачите барем уште и да седите мирно. Исто така, седнувај од ден на ден сквотирање. Доволно три пристапи до 20 пати.

Антицелулитна масажа: направете го тоа сами

Одлуката да се направи масажа од целулит на нозете и самостојно самостојно има многу предности. Сесијата се одржува во удобен дом во време погодно за вас. Најважно е недостатокот на срам што се појавува кога е неопходно да се демонстрираат неговите деликатни недостатоци за аутсајдери.

Прирачници

Рацете се вашата главна алатка во борбата против кора од портокал. Мануелната техника на антицелулитна масажа вклучува седум методи.

 1. Мозочен удар Оваа манипулација мора да започне и да ја прекине постапката. Рашири ја дланката на твојата рака или прстите хаотично по површината на кожата. Спроведете кружни, директни или цик-цак-движења. Кожата, мускулите и масното ткиво ќе станат повеќе еластични за понатамошни манипулации.
 2. Вибрации Исто така, служи за загревање или смирување на кожата. Краевите на прстите се поставени нормално на површината и извршуваат хаотични пулсирачки движења.
 3. Триење Насочени за загревање и истегнување на ткаенини. Палмите, раширените прсти, тупаница или странична површина на четката се кружни, спирални или праволиниски интензивни движења. Поради овој ефект, се зголемува лимфната дренажа и циркулацијата на крвта во длабоко наредени садови. Типично, оваа техника се користи за борба против масни наслаги на нозете и колковите.
 4. Потење Врши со кратки, постојани хобија на кожата со прстите. И движењата како да течат едни со други, прстите не испуштаат на кожата. За време на движењето, ткаенината е малку повлечена и стегната неколку секунди. За длабоко влијание потребно е да се искористи не само кожата, туку и слојот од маснотии.
 5. Пробивање Широко преклопени прстите малку ја стиснете кожата и масното слој. Со зголемен интензитет, епидермисот ги тресете со свои раце во различни насоки. Ова ќе помогне за забрзување на метаболичките процеси во ткивата.
 6. Стиснување Ова е еден од најпознатите ветувачки методи во борбата против кора од портокал. Ефектот може да има различни стапки и интензитет, во зависност од степенот на проблемот и прагот на болката.
 7. Патување Најдобрата манипулација за тонот и еластичноста на кожата. Почнувајќи со светлина допира, постепено се движи кон силни закрпи. Кога кожата се загрева, постепено ја намалувајте манипулацијата.

Возбудливите движења треба да се прошират само на депозити од кожа или маснотии. Ако таквите манипулации се шират на мускулите, ќе наидете на модринки и силна болка.

Суво триење

Ако степенот на манифестација на "кора од портокал" не се совпадна со почетната фаза долго време, обрнете внимание на техниката на суво триење. За постапката ќе ви биде потребен тепих за крпа, цврста четка или специјален мит. Методот е болен, но ефикасен. Се заснова на фактот дека кружните движења се справуваат со проблематични области, од кои секој од нив трае до пет минути.

Следете ги четирите правила на сува масажа.

 1. Фреквенција. Не повеќе од три пати неделно можете да направите сува антицелулитна масажа на задникот и други проблематични области. Пред секоја нова процедура, кожата треба целосно да се обнови. Нежно повлечете ги прстите на сувата кожа. Ако се чувствувате барем малку болка, одложете ја процедурата еден или два дена.
 2. Апсолутна сувост. А кожата и инструментот што ја вршите масажата треба да бидат целосно суви. Само така може да се измазне лизгање и силен термички ефект. Неуспехот да се почитуваат правилата може да доведе до стрии.
 3. Понатамошна грижа. На крајот од масажата мора да се примени антицелулитен крем. Подобро е да се избере алатка без да се запали компоненти во составот, за да не се иритира на кожата.
 4. Контраиндикации Ако имате васкуларна решетка на кожата, било каков осип и црвенило, како и рани или исечоци, одбијте да го исушите триењето. Тоа само ги влошува постојните проблеми.

Сувото триење може да се врши на целата површина на телото, со исклучок на препоните, градите и пазувите. Кожата е многу тенка. Покрај тоа, во овие области голема акумулација на лимфните јазли.

Кох метод

Германскиот козметичар Кох излезе со тоа како да го победи целулитот со помош на обични меланхолички лажици. Дојде до заклучок дека металот обезбедува најефикасен ефект врз кожата и маснотиите. Масажата се изведува во три фази.

 1. Подготовка на телото. Земете топол туш, третирајте ја кожата со проблематични области со чистење, намачкајте го епидермисот со хранлив крем.
 2. Подготовка на алатката. Држете две лажици неколку минути во фрижидер или во ладна вода. Подмачкајте ги со масло за масажа.
 3. Директно масажа. За 40 минути задните страни на лажињата вршат кружни движења по површината на кожата. Тренингот на абдоменот и страните се изведува со мал почеток. Колбите можат да се масираат со поголем интензитет.

Лажици не се само кујнски прибор што може да се користи за борба против целулитот. Судејќи според прегледите, друг непријател на "кора од портокал" е чекан. Чисте и ја загрева кожата како "тече" како тесто. За секоја проблематична зона е доволно три минути.

Уште неколку опции

Ако резултатите од класичната мануелна масажа изгледаат незадоволителни, одете на "тешка артилерија".

Три услови најдобро се прилагодуваат на домашните услови.

 1. Банкет масажа. Ова е додаток на рачна масажа, која треба да се распредели околу 15% од времето на сесијата. Техниката вклучува употреба на стакло или силиконски аспиратори.
 2. Мед масажа Механизмот е базиран на леплива текстура на мед и неговите изразени антиоксидантни својства. Алтернативно, "лепење" и кинење на дланките подалеку од кожата, ја растерате циркулацијата на крвта, го зголемувате тонот на кожата и чистите пори.
 3. Хардверска масажа. Производителите на опрема за козметологија нудат голем број на стационарни и мобилни рачни уреди за домашна употреба. Модерните уреди имаат вакуум, ролери, вибрирачки, микропритиски и други млазници. Масажерите даваат големо влијание врз ткивата без многу напор.

Повеќе од ефикасно се бори со "портокалова кора" масажа во бањата. Техниката се базира на ефектите од пареа и тврда бреза или дабова метла. Во текот на постапката постои длабока детоксикација на кожата и елиминација на стагнирачките феномени.

Контраиндикации

За жал, ефективните процедури од "кора од портокал" не се погодни за секого. Кога треба да изберете помеѓу убавината и здравјето, изборот е очигледен. Ако имате една од десетте контраиндикации за анти-целулит масажа, ќе мора да се откажете од оваа терапија и да се фокусирате на други методи.

 1. Хронични болести. Или воспалителни процеси кои се локализирани во проблематичните области. Со стимулирање на протокот на крв во кожата, масажата може да доведе до влошување на проблемот и непредвидени компликации.
 2. Лоша коагулација на крв. За време на изложеноста на проблематичните области, крвта се разредува, а ѕидовите на садовите можат да бидат повредени. Во комплексот, овие фактори може да доведат до големи модринки или дури и внатрешно крварење.
 3. Зголемена телесна температура. Масажата ја забрзува крвта и ја загрева површината на кожата, што може да доведе до тешки фебрилни состојби.
 4. Бременост и лактација. Интензивните физички ефекти можат негативно да влијаат на благосостојбата на мајката, како и да влијаат врз квалитетот на млекото. Постепено, може да ја започнете постапката не порано од шест месеци по породувањето.
 5. Присуство на осип, рани или гребнатини. Механичкиот ефект на оштетената кожа ќе го забави процесот на регенерација. Покрај тоа, може да стане причина за инфекција на ткивата.
 6. Присуство на неоплазми. Секоја масажа е контраиндицирана за луѓе кои страдаат од онколошки заболувања.
 7. Варикозни вени Интензивно физичко влијание врз слабите ѕидови на садовите само го влошува проблемот.
 8. Кардиоваскуларни болести. Масажата има директен ефект врз циркулацијата на крвта. По постапката може да се нагло или да падне под притисок. Исто така, сесијата може да предизвика аритмија.
 9. Нервни нарушувања. Забрзувањето на циркулацијата на крвта е придружено со емоционална возбуда. Така, масажата може да предизвика несоница или зголемена нервоза.
 10. Критични денови На месечно време е забрането да се изврши масажа на стомакот, страните и задникот. Достапни се постапки на нозете и рацете, но со помал интензитет од вообичаеното.

Вие не може да бидете изложени на механички ефекти на родени. Пред да ја стартувате процедурата, заокружете ги местата за поставување со чувствителен пенкало за да ги избегнете избраните области за време на масажата.

Целулитот е женски проблем. Мажите, со исклучок на ретки инциденти, не се соочуваат со оваа неволја, па дури и прекумерна тежина. Првата причина за таквата неправда е специфичната структура на сврзното ткиво во слабата половина на човештвото. Втората причина е женскиот хормон естроген. Нејзиниот вишок го спречува расцепувањето на масното ткиво, а недостатокот ги успорува метаболичките процеси. Така, и младите и зрелите жени се склони кон формирање на "портокалова јагода". Така што проблемот не стане катастрофален, потребно е од млада возраст да знаат како да прават антицелулитни масажи дома.