Алое - една од најчестите houseplants. Тоа често може да се најде на прозорецот прагови на градот станови. Некои растат растенија поради интересен изглед, други - за доброто на лековитите својства. Што треба да се грижи за алое во вашиот дом? Дали фабриката цвета? Како да го размножите?

Алое вера сметаат дека многу сопственици на куќи се неважни, непривлечни цвеќе. Но, тоа може да изгледа сосема поинаку. Затворените растенија се незаслужено згрижени, со оглед на тоа дека се целосно скромен. Делумно е вистина - умира ретко, но со недоволна грижа не ги открива неговите декоративни квалитети.

Изглед и потекло

Вкусна подфамилија на асфодел. Во природата расте главно во пустинските области на Арабија и Африка. Родот има околу 500 видови. Постојат различни форми на растенија - билки, грмушки, форми во форма на дрво. Листовите секогаш се месести, често линеарно ланцувани. Расте по спирала спирално, формирајќи густи сокети.

Во зависност од сортата, рабовите на листовите се мазни, со заби, боцки, трепките. Големините се движат од 10 cm до 3 m во дијаметар. Некои видови растат во природна средина за 15 метри. Дома, компактна алое вера се одгледуваат.

Во природата, расте во суви терени. Има способност да се акумулира влага во случај на пролонгирана суша. Пулпата на листот се состои од мали клетки - внатре и влагата се акумулира. За време на суша, порите на кожата се затворени за да се избегне силно испарување.

Цветни ретко. Некои видови цветаат само кога достигнуваат 20-30 години, други се веќе во третата или петтата година од животот. Од центарот на излезот се појавува долг цветен цвет. Нејзиниот врв е крунисан со дебело цвеќе од камбановидни, скршени цвеќиња. Цветовите се црвени, бели, жолти, портокалови. Цветни во стан - редок случај.

Сок од алое содржи многу антиоксиданти, витамини, бета-каротин. Широко се користи во народната медицина за третман на стомачни заболувања, гнојни рани, очни болести, анемија. Една од ретките растенија, чија ефективност е препознаена дури и од традиционалната медицина.

Внатрешни сорти

Само три сорти се погодни за одгледување во стан. Тие се компактни по големина, скромен, висок декоративен.

 1. Алое вера. Прилично компактен грмушка. Стеблата се кратки, месести. Лисјата се ланцетна, димна зелена, формирајќи компактни приклучоци. Површината е покриена со бели точки, по должината на работ на листот растат розов шила.
 2. Алое во облик на дрво. Луѓето се нарекуваат векови. Расте брзо, со подолги стебленца. Сиво-зелените лисја како месо се наоѓаат во приклучоци.
 3. Алое е шарено. Компактна постројка, не поголема од 30 см. Високо декоративно. Врз основа на видот, произлегуваат неколку подобрени сорти за одгледување. Листовите се темно зелени, растечки на спирала, формираат густа природна розета. На темна заднина лисјата се поделени поени и ленти со бела боја.

Неопходно е да се земат предвид карактеристиките на грижата за алое по купувањето. Првиот пат фабриката се чува одделно од други цвеќиња, практично напои. Трансплантирањето не се одложува - транспортната почва не е погодна за трајно одржување на растението. Во првите неколку месеци не се хранат.

Грижа за алое: што да се разгледа цветна градина

И покрај скромен, фабриката во затворен простор има потреба од целосно наводнување и трансплантација. Како да се грижи за алое?

 • Осветлување. Се верува дека алоето добро го толерира засенувањето. Всушност, тоа е многу светла фабрика. Во сенката е извлечена, целосно губи декоративни. Ставете го на западниот или источниот прозорец. Можете да растете на јужната страна, но со задолжителна сенка. Од директното сонце на летото на месести лисја има грди кафени изгореници. Просториите често се емитуваат, а во текот на летото садот се носи на балкон или во градината.
 • Температура На температурата на алоето е поставена неутрална. Во топол период, од пролет до средината на есента, просечната собна температура е 18-25 ° С. Во зима, тие организираат период на одмор, се намали температурата на 14-17 ° C.
 • Наводнување Фабриката е скапана, па затоа е важно правилно да се навлажне алое. Во лето, тие се напои изобилно, по сушење на површината на почвата. Просечна фреквенција на наводнување - на секои три до четири дена. Водата се истура преку работ на садот - избегнувајте да добивате течност на листовите и коренот. Во зима, под студени услови, интервалот помеѓу наводнувањето се зголемува на две недели.
 • Влажност Нормално расте на кое било ниво на влага. Прскањето е непотребна, па дури и опасна постапка. Влагата на листовите во синусите води кон гнили. Дополнителни мерки за зголемување на влажноста не се потребни.
 • Почва Погоден материјал за сукуленти. Дома, подлогата е подготвена од добро извршена лиснато земја и голем песок.
 • Хранење Хранете ретко - не повеќе од еднаш месечно. Употребува балансирани минерални ѓубрива за сукуленти. За време на периодот на одмор, хранењето не е потребно.
 • Трансплантација Ако коренот пораснал многу, треба да го трансплантирате алое вера во друг сад. Младите растенија се трансплантираат годишно, обично во есен. Садот избира широка, пространа. Пред садење на почвата е испукана во тава, садот се мие со цврст раствор на манган. На дното истурете дренажа. Старите растенија не можат да се трансплантираат - само замени го горниот слој на почвата.

Ако правилно се грижите за алое по трансплантацијата, фабриката брзо ќе закрепне. Алоето на време се отстранува од сонцето, а не се напои во голема мера - само малку влажна почва. Држете на умерена температура. По појавата на знаци на раст се враќаат на нивното поранешно место.

Ако сакате да користите алое за терапевтски цели, пресечете го листот на дното. Не можете да исечете само дел од листот - го оштетува растението. Користете остар, стерилен нож, исечете го со јаглероден прав.

Начини на репродукција

Производство на алое може да биде на различни начини - семе или вегетативна.

Вегетативна репродукција на странични пука, деца, лист често се користи.

 • Страна зеле Во пролетта или летото, страничните пука се одделени од основата со остар нож. Исечени со активиран јаглен, сушени два дена во темно, добро проветрено место. Пука малку ја продлабочува основата во влажен песок. Корените се појавуваат брзо - за една недела или така. Ротираните пука се засадени во одделни садови, негувани како растение за возрасни.
 • Со писмо Рипени лисја се слични на страничните пука. Листовите се отсечени на дното, третирани со јаглен во прав, сушени. Засадени во влажен песок. Филмот не е покриен! По појавата на бактерии трансплантирани во тенџере.
 • Дрвјата Заедно со мајката грмушка има млади свињи со веќе развиен корен систем. За време на преносот на алое, тоа е внимателно одвоено, засадени во одделни садови.
 • Апикален petiole Исечете го врвот со пет или седум листови. По готвењето и сушењето се вкоренети во влажен песок или во чаша вода. Овој метод се користи ако коренот е засегнат и неопходно е да се засади алое без корени. Понекогаш тоа е единствениот начин да се спаси растенијата од гниење на коренот.
 • Семиња Одгледување од семиња - долг и макотрпен процес. Семето се сее во лесна мешавина од песок-тресет, испрскана од спреј, покриена со филм до ртење. Поддржува температура не помала од 20 ° С. Малку растени садници треба да садат. Една година подоцна, трансплантацијата се изведува во саксии со големина.

Главниот проблем на алое вера е распаѓањето на корените. Затоа е неопходно дренажа. Во одговорите на искусни цветни градини постојат препораки за употреба како дренажен материјал од смачкан безжичен јаглен.

Ниво на тешкотија расте

Губењето на декоративниот алое обично се должи на непочитување на правилата за грижа. Да ги анализирате вашите грешки и да разберете како да ги поправите, табелата ќе ви помогне.

Табела - Погрешна грижа за алое и нејзините последици

Надворешни манифестации Која е причината Како да им помогне на растенијата
Стебла на врвовите на листовите - Недостаток на хранливи материи;
- тесна тенџере
- Хранење со комплексни минерални ѓубрива;
- пренос на поголем сад со промена на почвата
Омекнување, пожолтување на лисја - Вишокот на влага - Прилагодување на режимот на напојување
Сушење, чистење на лисја - Недостаток на светлина;
- течно наводнување
- Движете се на светло место;
- умерено, но редовно наводнување
Појавата на кафеави дамки на плочи - Недостаток на влага;
- изгореници од сонце
- засенчување од сонцето;
- систематско наводнување
Изглед на омекнати дамки од темно зелена боја - габа;
- Стагнација на вода во аксилите на листовите
- Наводнување само на работ на садот;
- градинарство на срп на листови од алое, преработка на јаглен во прав;
- третман на растенија со анти-габични лекови "Превиур"
Црвенило лисја - Вишокот на сонцето - Поместување на садот во засенчено место
Паѓа лисја - Истурање со ладна вода - Предводена вода, доведувајќи ја до собна температура
Разредување на стеблото, ретардација на растот - Оштетување на кореновиот систем - Трансплантација, испитување на коренскиот систем, отстранување на повредите;
- превентивен третман со фунгициди;
- градинарски и искоренување на топлина со сериозно оштетување на коренскиот систем

Заеднички штетници и болести

Нападот на штетниците може да се избегне само со редовен превентивен третман на алое инсектициди, предмет на услови за задржување. Фабриката е погодена од процвета црв, штитови, пајак Мите. Коренскиот систем понекогаш е оштетен со нематоди. Надворешни знаци на оштетување на штетници и како да се справи со нив се опишани во табелата.

Табела - Алое штетници

Пешта Надворешни знаци Начини на борба
Шилд - видливо видливи се инсектите, слични на кафеави клубени;
- лисја на самрак, покриени со брилијантен леплив цут
- Рачно отстранување на инсекти;
- миење на листовите со вода за сапуница;
- Прскање со лекот "Актара"
Пајакот - жолти дамки на лисјата;
- едвај забележлива ткаенина
- прскање со лекот "Актара", "Актелик";
- Алое засолниште за ноќ со пластична кеса
Меки мудрец - белински восок плоча;
- Градите се слични на памучна волна
- прскање со препаратите "фитометар", "биолот";
- Бришење на лисјата со алкохол
Трипси - сребрена плоча;
- самракот и паднатите лисја
- Повторен третман со било кој инсектицид
Нематови - запирање на растот;
- забележителен оток на корените
- Ископување на сите оштетени делови;
- Исплакнувањето на корените е многу топло (до 50˚C) со вода;
- наводнување на почвата со инсектицид

Најчестите болести се алое вера и суво гниење. Корен гниење е предизвикана од недостаток на дренажа, систематски претекување на почвата или дејство на габата. Се карактеризира со распаѓање на кореновиот систем. Третманот вклучува отстранување на омекнати корени, третирање на фунгициди и трансплантации.

Суво гниење е подмолна болест. Фабриката буквално се суши однатре - не може да се спаси. За да се спречи болеста, алое вера периодично се прска со раствор за фунгицид.

Алое растењето дома не е проблем дури и за почетници. Тоа е многу скромен, убава и корисна фабрика. Со добра нега целосно открива декоративни, може да се користи за составот на цветни композиции.