Нашиот разговор денес ќе оди на многу интересен и необичен дијамант - аквамарин. Овој кристал не е светол, а не заситен, сепак, гледајќи го поблиску, сфаќате дека тоа не е толку едноставно.

Неговите нијанси во боја се совпаѓаат со бојата на морскиот бран, со невообичаен небесен сјај. И оние кои знаат барем малку во камења, високо го ценат тоа.

Опис на скапоцен камен

И пред да разговараме со вас за нашите неверојатни особини, ајде да дознаеме како изгледа еден камен аквамарин. Ова е многу убав кристал кој има посебна чистота и кристална транспарентност.

Најдобро се оние со светло сина сенка. Сепак, камења, исто така, имаат и други бои. Тие може да бидат сина-зелена, само зеленикава, зелено-сина.

Обрни внимание на фактот дека сончевата светлина го промовира исчезнувањето на камењата, но вештачката светлина не му наштети.

Затоа, не го чувајте накитот со овој неверојатен кристал на прозорецот. Некои типови на овој дијамант може да имаат подмножества кои личат на ефектот на окото на мачката . Но, ако во средината на камче постојат бели подмножества, тогаш се чини дека хризантемата е ставена внатре. И ако го споредите аквамаринот со смарагд, тогаш првиот е многу почист и потранспарентен.

Друго прашање од интерес за секој кој претпочита орнаменти со природни елементи: каде добивате камен како аквамарин. Нејзините депозити се наоѓаат на сите континенти. Ова е Америка, Пакистан и Мозамбик, Нигерија, Русија. Најголемите депозити се во Бразил. Во однос на најголемиот камен во светот, "каменот" пронајден во Бразил со 110 килограми денес е најголем.

Аквамарин: скапоцени или полу-скапоцени камења?

Дојде време да дознаеме каков е нашиот херој? Дали е драгоцено или полуцелосно?

Како што знаеме, каменот на аквамарин припаѓа на минералите на берилската група. Што се однесува до популарноста, почесто се користи само дијамант од аквамарин за да се создаде Сербс. По подложени на одреден третман, скапоцен камен изгледа како пенливи утринска роса. Исто така, вреди да се напомене фактот дека порано овој дијамант бил користен за Сербсување на круните и за правење леќи за очила.

Современите дизајнери го користат минералот во своите модни збирки на накит, бидејќи скапоцен камен е совршено комбиниран со злато и сребро. Светла, шармантна камења се користат од накит за создавање на разни накит. Златни, сребрени прстени, обетки, нараквици, инкрустирани со скапоцени камења, се занесени во нивниот уникатен сјај, нивната енигма, фасцинираат со нивната длабочина, транспарентност и сјај. Тие имаат огромен опсег. Секој од нив е уникатен. Со нивна помош, накитот се претвора во ремек-дела.

Камен аквамарин: магични својства

Магичните својства на овој камен се познати уште од античките времиња.

Овој кристал има една интересна способност - добива различни нијанси во зависност од светлината и ги опкружува нејзините предмети.

Значи, можете да проверите дали е природно пред вас или лажни. Поради оваа способност, минералот е погоден за секоја боја на окото, бидејќи за да добиете нијанса што ви треба, само треба правилно да ја подигнете гардеробата.

Би сакал да го привлечам вниманието на фактот дека овој минерал може да ја смени бојата во зависност од времето. Пред дождот, тој може да купи зеленкаста нијанса. И овој имот го користеле античките морнари. Овој мистериозен минерал е исто така пропишан за лековити својства - го третира морската болест, ја ублажува главата и забоболка, ја намалува болката во стомакот.

Постои и огромна количина на легенди поврзани со овој неверојатен кристал:

  • според еден од нив - тоа е солзи на девојката, од друга - ова се океански попрскувања на брановите околу брегот:
  • Постои легенда дека ова е кристал на сирени или самиот Нептун;
  • тој се сметаше за маскота на морнари, што носи смирено, мирно време;
  • Една од интересните факти за минералот е верувањето дека лажните, нечисти на раката луѓето не го носат, плашејќи се од изложеност;
  • ако верувате во легенди, тој го враќа својот вид, има корисен ефект врз нервниот систем, го ослободува стресот, стравувањата од различно потекло;
  • луѓето со заболувања на тироидната жлезда, носејќи го приврзок со минерал, го олеснуваат текот на болеста, па дури и може да го излечат;
  • Но, тука се венчалните прстени со камче им се препорачува да носат луѓе со кожни болести;
  • поддржувачите на модерната литотерапија веруваат дека скапоцен камен помага во лекувањето и болести како што се алергија, воспаление на белите дробови, го зајакнува имунолошкиот систем, ги отстранува ждребите од телото.

Се верува дека со цел целосно да се заштити лицето, аквамарин треба да се чува на градите. Комбинацијата на симбол на вода со воздушен симбол, дијамант, претставува олицетворение на бесконечноста.

Според друга легенда, минералот ја менува бојата во зависност од состојбата на лицето кое го носи: во мирна, среќна состојба, ќе биде јасно сино, но ако некое лице е подложено на гнев - минералот се затемнува и станува зеленикаво нијанса. Ако верувате во истата легенда, ако господарот на камењата зад грбот се исплетува интриги, скапоцен камен станува досаден. И магичните својства во овој случај беа искористени за да се открие заговорот, за да се види сè во вистинска светлина. Исто така аквамарин може да се користи како амајлија од злото око.

Карактеристики на аквамарин камен: на кого одговара

Друго интересно прашање е: Кои се корисни својства на таков камен како аквамарин, за знаците на зодијакот.

На прво место, би сакал да го забележам фактот дека со знаците на зодијакот, како Стрелец и Bliznyuk, кристалот не коегзистира.

Претставниците на овие Хороскопски знаци обично дејствуваат активно и брзо, а каменот ја затвора својата енергија во себе и престанува да работи. Но, за кранови и риби овој камен е совршено прилагоден, бидејќи тоа е симбол на вода.

Слободно може да се користи таков амајлија и претставници на такви Хороскопски знаци како Водолија.

Но, постои еден исклучок: дури и ако вашиот Хороскопски знак е комбиниран со аквамарин, но имате скелети во плакарот, тогаш не треба да носите накит со овој кристал. Бидејќи неговата акција води до фактот дека сè е тајна станува јасно.

Но, луѓето го користат овој минерал во борбата против алкохолизмот, дрогата, со фатална страст за пушење. Каменот ќе му помогне на сопственикот да ги остави лошите навики во минатото. Во принцип, долго време можете да разговарате за тоа кој одговара на овој уникатен кристал и како може да се користи.

На пример, тој ги штити љубовниците, го зајакнува пријателството. Тоа е симбол на силни, чесни и искрени врски. Ви помага правилно да ги процени вашите способности. Аквамарин се нарекува и кристал на мудроста. Облечен прстен со кристал на показалецот и ќе постигнете раст на кариерата. За да воспоставите врска, вреди да се носи свадбен прстен на неименуван прст.

Обрнете внимание на фактот дека ако носите накит со овој камења постојан, тогаш тоа може да ве провоцира на груби активности или да доведе до напади на анксиозност. Поради оваа причина, препорачливо е секој ден да не носат таков накит.

Како што можете да видите, аквамарин е многу убав и мистериозен. И без оглед на производот во кој ќе го носите, знајте: откако сте го стекнале, ќе станете господар на волшебниот асистент. Минерални ќе ви помогнат во сите животни ситуации, без разлика дали станува збор за здравствени проблеми или проблеми во врска. Тој ќе ви донесе мир на умот и спокојството.

Но, немој да мислиш дека само купување кристал може да го промени твојот живот. На крајот на краиштата, ако не направите напор, тогаш нема да помогне амајлија! Среќно!